Roczek Mindy - nagrania, jakich jeszcze nie było

15 kwietnia 2022
AUTOR:
Ania

Czas na zmiany!

Jeśli śledzisz media społecznościowe Mindy, wiesz już na pewno, że 21 kwietnia będziemy obchodzić nasze 1. urodziny. To dla nas wyjątkowy czas, ale nie tylko dlatego, że to roczek. Najbliższe dni to też okres, w którym oddaliśmy w ręce, oczy i uszy naszych użytkowników zupełnie nowe ćwiczenia otwierające kolejny rozdział w rozwoju aplikacji.

W Mindy dorastamy i jak każdy… zmieniamy się! Uczymy się nowych rzeczy, aby dostarczać wam więcej wiedzy i więcej praktycznych rozwiązań. Zaczęliśmy naszą przygodę od praktyk medytacyjnych, ale… praca nad zdrowiem psychicznym to niekończąca się droga. Wiesz przecież, że na swojej ścieżce możesz korzystać z wielu metod. Dlatego postanowiliśmy dać Ci szeroki wybór i rozszerzyć nasze pole działania.

Od pewnego czasu w Mindy znajdziesz unikalną formułę interaktywnych ćwiczeń opartych na technikach stosowanych w terapii CBT i  DBT - czyli terapii poznawczo-behawioralnej oraz dialektyczno-behawioralnej. W każdym z nich będzie towarzyszył Ci prowadzący, aby wszystko było jak najbardziej klarowne.

Podróż po zdrowie psychiczne

Skąd ten pomysł? Możesz zastanawiać się czemu zdecydowaliśmy się na duży krok w rozwoju aplikacji i obraliśmy akurat autoterapeutyczny kierunek. Postaramy się wyjaśnić krok po kroku. Po pierwsze, wierzymy, że działania ze zdwojoną mocą w większości przypadków daje lepsze efekty. Pomyśl na przykład o regularnym dbaniu o odporność organizmu. Robimy to poprzez mądrą dietę, odpowiednią częstotliwość aktywności fizycznej, suplementację czy unikanie kontaktu z osobami, które mogą nas zarazić, gdy same przechodzą chorobę. A co, gdyby to samo robić dbając o zdrowie mentalne - podejmować wiele różnych kroków? Również wtedy, kiedy nie dotyczy Cię choroba, ale zależy Ci także na profilaktyce.

Czym jest zdrowie psychiczne... ?

Pielęgnowanie zdrowia psychicznego to podróż, niekończąca się droga, na której spotykasz wiele, przeżywasz różnorodne przygody, przystajesz na różnych przystankach. Podczas takiej długiej wędrówki zmieniają się Twoje potrzeby, a co za tym idzie sposoby na ich zaspokojenie. Czasem czujesz się przytłoczony/a i ukojenie może przynieść Ci medytacja. Innym razem nie rozumiesz konfliktu, w który wchodzisz z partnerem i wesprze Cię ćwiczenie, podczas którego przeanalizujesz swoje myśli. A kiedy czujesz się gorzej, sięgasz po wsparcie specjalisty, który wskaże Ci kroki, jakie należy podjąć.

Coś dla każdego

Większa różnorodność narzędzi, z których możesz skorzystać dla swojej głowy to nie tylko szersza opieka, ale też możliwość wyboru dominującej formy dbania o siebie, która Ci przypasuje. Każdy z nas ma prawo do tego, aby inaczej się o siebie zatroszczyć. Nie każdemu będzie pasować praktyka uważności i nie wszystkim będzie odpowiadać prowadzenie dziennika. I jest to ok. Najważniejsze, aby wzajemnie namawiać się do poszukiwania swojej ścieżki, bo dbanie o kondycję psychiczną powinno być nawykiem każdej osoby. Pogorszenie zdrowia mentalnego nie jest ,,słabym punktem”, powodem do wstydu, a dobra kondycja mentalna nie równa się wspaniałemu samopoczuciu 24 godziny na dobę.

Terapie CBT i DBT

Aby kontynuować zwiększanie świadomości w obszarze zdrowia psychicznego oraz poszerzać dostęp do narzędzi wspierające je, w Mindy będziemy stale badać Twoje potrzeby i odpowiadać na nie indywidualnym podejściem. Krokiem w tę stronę, który podjęliśmy przed naszym ,,roczkiem” jest współpraca z psychologami i psychoterapeutami przy kompleksowych kursach psychoedukacyjnych oraz interaktywnych ćwiczeniach wideo. Z kursami audio nasi użytkownicy są już zaznajomieni, ale czym właściwie są interaktywne ćwiczenia wideo? 

Nowe ćwiczenia oparte są na metodach stosowanych w terapii poznawczo-behawioralnej oraz dialektyczno-behawioralnej. Zawierają pytania, które pomogą Ci wykryć zniekształcone interpretacje rzeczywistości i zastąpić je zdrowszymi, wyjść poza ramy, które wewnętrznie przyjąłeś/przyjęłaś. Pracować będziesz sam/sama, ale prowadzić Cię będą treści przygotowane przez certyfikowanych terapeutów, specjalistów i psychologów.

Mindy - nowa forma!

Każde z takich ćwiczeń dotyczy konkretnego zagadnienia i trwa tylko kilkanaście minut. Wysłuchasz teorii przedstawionej w przystępny sposób, a następnie śledząc przykłady zostaniesz poprowadzony/a przez ćwiczenie. Zdecydowaliśmy się na tę formę, aby pokazać, jak wielką rolę w procesie terapeutycznym odgrywa Twoja własna praca. Będziesz sam/sama udzielać sobie odpowiedzi na pytania dotyczące Twoich myśli i zachowań, a w aplikacji znajdziesz miejsce, żeby je zapisać. To często pomaga nam w doprecyzowaniu określeń, przemyśleniu czegoś głębiej.

Mamy nadzieję, że obrazowe wskazówki pomogą Ci w zrozumieniu pewnych mechanizmów, Twoich myśli i emocji. Spokojnie, to nie będzie suchy wykład, ale ciepła rozmowa - przede wszystkim z samym/samą sobą.

Ćwiczenia autoterapeutyczne nie mają w żadnym wypadku zastępować Ci realnego kontaktu z terapeutą. To uzupełnienie lub pierwszy krok - kiedy czujesz, że nie potrzebujesz jeszcze spotkań ze specjalistą, nie czujesz się na nie gotów/gotowa lub na nie oczekujesz.

Dostępne nagrania dotyczą między innymi automatyzmów w myśleniu, walki z poczuciem powinności, katastrofizmu, prokrastynacji, realizacji celów oraz w ogólności dbania o swoją psychikę.

Niektóre z ćwiczeń, które znajdziesz teraz w Mindy

O autorze tekstu

Ania
Kognitywistka zafascynowana zdolnościami ludzkiego mózgu. W treściach przygotowywanych dla Mindy kładzie nacisk na rzetelność naukową. Bardzo chciałaby, aby więcej osób w Polsce zaczęło sięgać po profilaktykę zdrowia mentalnego.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!