Z każdym rokiem temat kondycji mentalnej zaczyna coraz głośniej wybrzmiewać, a rozmowy o zdrowiu psychicznym przestają być niespotykane, rzadkie, ciche - nie toczą się już tylko w gronie specjalistów, ale i na co dzień, pośród znajomych, w miejscach pracy i (na szczęście) także w rodzinach.
Znaczącym czynnikiem popularyzującym wiedzę w temacie dbania o psychikę są dziś social media. Oczywiście nie zawsze skutek jest pozytywny, bo wiemy ile zagrożeń za sobą niosą, ale warto podkreślać edukacyjną rolę pewnego skrawka internetu i dzielić się ze sobą rekomendacjami gdzie warto zajrzeć po merytoryczne, edukacyjne treści oraz budujące komunikaty, których często nie potrafimy sami do siebie skierować.
Z okazji obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zaprosiliśmy naszych obserwatorów (i nie tylko) do wspólnej wymiany poleceń na Instagramie. Poleceń nie byle jakich, bo właśnie tych związanych z treściami wokół sfery mentalnej i samoakceptacji. W obliczu izolacji w trakcie pandemii wiele z nas doświadczyło osamotnienia, było skazanych na samodzielną organizację czasu w domu. Nie wiemy kiedy taka sytuacja może się powtórzyć, więc warto mieć w zanadrzu treści, które mogą poprawić nasze samopoczucie w takich chwilach bez konieczności interakcji lub wychodzenia na zewnątrz. Nie oszukujmy się - bardzo często, gdy wpadamy w obniżony nastrój sięgamy po serial na Netflixie lub scrollujemy feed na portalach społecznościowych. Nie ma w tym nic złego, tj. nie warto się obwiniać, bo można powiedzieć, że obecnie jest to wpisane w naszą naturę, która uległa tak znacznej transformacji. Mamy jednak wpływ, a przynajmniej powinniśmy chcieć go mieć, na to, co wówczas dotrze do naszego mózgu.
Chcąc przygotować zbiór wartych uwagi tekstów kultury, treści audio czy profili społecznościowych stworzyliśmy akcję 10/10, której nazwa odnosząca się do daty Dnia Zdrowia Psychicznego jednocześnie wyraża nasze pragnienie dążenia do świetnej kondycji mentalnej, takiej na dziesiątkę. Do zabawy na Instagramie włączyli się eksperci, twórcy znani nam samym z internetu lub współpracujący z Mindy oraz osoby, których treści cenione są przez rzesze użytkowników portalu. Na pewno znasz część z nich, a może nawet wszystkich :) Oby dowiedzieć się kto co dokładnie wskazał zajrzyj do zapisanych relacji MentalHealthDay na naszym koncie @mindy_fulness.
W tym poście zebraliśmy najciekawsze lub najczęściej pojawiające się polecenia i dziś przekazujemy Ci je z życzeniem, byś sięgał_a po nie na co dzień - w tych złych i dobrych chwilach, mając w pamięci, że do każdego humoru masz prawo, a dzielenie się nim z innymi to jedna z lepszych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić. Nie bójmy się otwarcie mówić o naszych emocjach i sięgać po pomoc, bo każdy z nas jej potrzebuje.
Pozycja dotycząca dróg, jakimi kierujemy się w naszych wyborach i sądach - must-read dla wszystkich zainteresowanych kognitywistyką, psychologią poznawczą czy teorią perspektywy.
O tym jak człowiek radzi sobie w sytuacjach społecznych ,,bez wyjścia” i w jaki sposób kształtuje się jego racjonalność.
Bestsellerowa książka wykładająca teorię na temat drugiego, poza czysto intelektualnym, składnika inteligencji, która pokazuje moc analizy emocji.
Wybitny psycholog o koncepcie miłości z perspektywy psychologii społecznej - lektura obalająca szkodliwe mity i dekonstruująca schematy znane z kultury popularnej.
Film jednocześnie pesymistyczny i przepełniony czułością, trafiający szczególnie do pokolenia młodych ludzi, którym towarzyszy poczucie straconej szansy na sukces. Wybitne ukazanie tego, że nie zawsze możemy sięgnąć po to, co teoretycznie mamy w zasięgu.
Zbiór szczerych dziewczyńskich wywiadów, dojrzałych i normalnych, o potrzebach, które każdy w sobie nosi.
Mocna pozycja oparta na traumie doświadczenia obozów koncentracyjnych, w której można odnaleźć filozofię budowaną na pięknej nadziei. Porusza temat sprawczości i przedstawia unikalne spojrzenie na cierpienie.
Obraz dzielący publiczność, z pewnością wart obejrzenia i własnej oceny. O spełnianiu skrywanych pragnień i ludzkich ideałach.
Pionier medycyny w odpowiedzi na dręczące wielu pytania dotyczące medytacji i mindfulness - dobra lektura na początku przygody z uważnością.
Animacja urzekająca każdą grupę wiekową. Prosta i przepiękna opowieść o emocjach oraz sensie walki z nimi od studia Pixar. Ciekawy pomysł na pokazanie abstrakcyjnych pojęć, wysoki poziom humoru.
Biochemiczka po doktoracie w PANie. Na swoim profilu oprócz działań edukatorskich w temacie związków krążących po naszym organizmie zapoznaje z ważnymi, a często słabo znanymi procesami i rozprawia się z fake newsami. Ponadto opracowuje suplementy diety (takie solidnie opisane, bez ściemy) i substancje usprawniające organizm, w tym pracę mózgu.
Arla i Asia psychoedukują i normalizują tematy powiązane ze zdrowiem psychicznym wyjaśniając trudne pojęcia, opisując zaburzenia, przedstawiając drogi pomocy. Na ich instagramie znajdziesz definicje i zaczątki dyskusji w przystępnej formie ramek. Zajrzyj także na ich bloga oraz wygospodaruj chwilę na świetne podcasty.
Psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w obszarze radzenia sobie ze stresem, komunikacji opartej na szacunku i w zmianie zachowań zdrowotnych. Na swoim instagramie popularyzuje wiedzę naukową nt. tego jak się relaksować czy radzić sobie ze stresem, a więcej treści znajdziecie na jego blogu.
Amerykański neurobiolog popularyzujący w swoich podcastach wiedzę na temat percepcji, naszego zachowania, zdrowia układu nerwowego, strachu oraz stresu. Na jego koncie Ig znajdziesz zapowiedzi i streszczenie w pigułce najnowszych odcinków.
Rozmowy o świadomym stylu życia i psychologii, często poruszające niewygodne tematy, prowadzone przez dziennikarkę i studentkę psychologii. Ich najważniejsze fragmenty znajdziecie spisane na Instagramie.
Najbardziej znana z podcastów w tematyce zdrowia, świadomego stylu życia oraz ekologicznego podejścia, Karolina wartościowe treści publikuje również na Ig. Znajdziecie u niej balans w codzienności, wskazówki dotyczące dbania o siebie i celebrację małych wyborów.
A poniżej collab Karoliny i dr Joanny Podgórskiej.
Joanna to autorka dwóch podcastów: Tu Okuniewska oraz Ja i moje przyjaciółki idiotki. W przystępny, inkluzywny sposób porusza trudne tematy przywracając uśmiech. Zachęcamy do zapoznania się z jej bestsellerową książką stworzoną z zespołem ekspertek ,,Ja i moje przyjaciółki idiotki”.
Psycholog sportu opowiadający o rozwoju, zasadach, sile umysłu w tej dziedzinie. Na Ig znajdziesz opisy odcinków podcastu Grzegorza, które pomogą Ci wybrać coś do posłuchania na dziś.
Kasia, psycholożka i seksuolożka, zajmuje się edukacją seksualną oraz szerzy ideę sekspozytywności. Sprawia, że temat przestaje być tabu - do udzielania się na jej profilu zachęciła setki tysięcy osób. Przekazywaną wiedzę opiera na badaniach naukowych, a niedawno stworzyła również pierwszą polską aplikację do edukacji seksualnej.
Konto popularyzujące w polskim internecie temat mindfulness. Codzienne publikacje w formie artykułów oraz krótkie ciekawostki na story oparte na materiałach naukowych.
Wszystkie miniatury zdjęć profilowych pochodzą z kont instagramowych wymienionych osób.
Oprócz poleceń platform wypowiedzi, z których możesz skorzystać, dzieł, do których możesz sięgnąć, 10 października zapytaliśmy również o to, co w zasięgu każdej ręki. Podzielono się z nami prostymi sposobami na podniesienie poziomu szczęścia, które każdy z nas w jakimś stopniu stosuje, a często zapominamy o nich w trudnych chwilach lub z powodu presji czasu, pracy nie dajemy sobie przyzwolenia na sięganie po nie.
Dziś mamy dla Ciebie trzy dziesiątki, ale zachęcamy, żebyś także dodał_a coś od siebie! Jeśli tylko masz pomysł na książkę/film/podcast/grę/aktywność, którą chciałbyś/chciałabyś, aby więcej osób poznało, daj nam znać. Możesz wspomnieć nas w relacji na Instagramie udostępniając któreś ze stories (@mindy_fulness, zerknij do zapisanej relacji MentalHealthDay) lub dołącz do naszej grupy na Facebooku.