O medytacji inaczej

22 lipca 2021

Autor:

Istnieje wiele technik medytacyjnych, również dla początkujących, z których każda może przynieść Ci różne efekty. A czy pojawiła się kiedyś w Twojej głowie myśl o medytowaniu w niecodzienny sposób, podczas wykonywania czynności, które pozornie nie mają z nim nic wspólnego? Może się okazać, że medytacja wcale nie jest tym, czym myślisz. Poznaj kilka niekonwencjonalnych praktyk formalnych oraz szereg nieformalnych, czyli takich, w których szuka się momentów uważności w codziennym biegu.

Medytacje, które możesz już znać

Medytacja formalna to osobne ćwiczenie w ciągu dnia - forma aktywności, na którą wydziela się specjalną przestrzeń i czas. Jest treningiem wzmacniającym umiejętności skupienia na konkretnych bodźcach oraz interakcji z myślami - ich analizy, akceptacji i ignorowania. Do tradycyjnych, rozpopularyzowanych technik takiej medytacji można zaliczyć między innymi Medytację miłującej dobroci, o której możesz przeczytać na blogu, Medytację Oparcia Dźwięku czy Skan Ciała - znajdziesz je wszystkie w sekcji Praktyki w aplikacji Mindy. Każda z nich charakteryzuje się skupieniem podczas sesji na konkretnych emocjach lub doznaniach związanych z ciałem - może to być szczególne zwrócenie uwagi na pozytywne uczucia otrzymywane od innych ludzi, dźwięk i oddech lub obserwacja wszystkich części ciała po kolei.

Medytacja Metta to sposób na pielęgnowanie wdzięczności - celem medytacji nie musi być zawsze porzucenie negatywnych emocji i wyciszenie.


Niepopularne praktyki formalne

Jeśli czujesz, że powyższe techniki Cię nie satysfakcjonują - może trudno jest Ci skoncentrować się na tym, co stanowi ich filar lub jesteś spragniony nowego doznania - możesz sięgnąć po alternatywne medytacje. 

Ciekawym ćwiczeniem umysłu jest praktyka Koan. W tradycji buddyjskiej ma formę dialogu między uczniem a mistrzem, w którym porozumiewają się za pomocą anegdot. Współcześnie polega na zadawaniu nieoczywistych pytań, takich jak abstrakcyjne Jaki jest dźwięk jednej dłoni? Koan ma na celu wymuszenie na praktykującym postawy ciekawego świata badacza i zachęcenie go do zastanowienia nad swoją pozycją w świecie.

Inną ciekawą medytacją jest Medytacja podróży - niedosłownej, mentalnej. Chodzi w niej o przeniesienie swojego umysłu do innego, uspokajającego Cię miejsca. Uczucie wyciszenia jest relatywne, możesz więc wybrać zarówno swoją ulubioną plażę, jak i wspomnienie głośniejszych rodzinnych wakacji na działce. W treningu wyobraźni pomoże Ci medytacja ,,Potęga naszej wyobraźni” - element najnowszego kursu Życzliwość i uważność w aplikacji Mindy, przygotowanego przez trenerkę Anię Kolasińską.

Kurs Życzliwość i uważność znajdziesz w aplikacji Mindy > druga ikona na dole ekranu

Swój umysł możesz zaangażować również próbując Trataki, tzw. medytacji zdrowych oczu, w której całe swoje skupienie oddajesz jednemu wybranemu punktowi - nie spuszczasz z niego wzroku. Z czasem możesz zamknąć powieki i swoją uwagę skierować ku pustce. Zmniejszenie stymulacji gałek ocznych wzmacnia uważność i pomaga w zrelaksowaniu.


Medytacja Trataka - korzyści (źródło)

A jeśli jesteś osobą, która woli coś bardziej energicznego, może zainteresować Cię Medytacja śmiechu. Przyzwolenie na śmiech jest uwalniające i rodzi pozytywne emocje budząc w Tobie wewnętrzne dziecko. Jego wpływ na redukcję stresu potwierdzono w wielu badaniach naukowych opisujących zarówno efekty doraźne, jak i długofalowe. W tej praktyce najpiękniejsza jest jej prostota - po krótkim rozciągnięciu ciała po prostu ćwiczysz naturalny śmiech zwracając uwagę na głębokie ruchy brzucha, a następnie kończysz ją chwilą wyciszenia.

Praktyki nieformalne

Niektórzy chcieliby jednak zacząć od prostych wskazówek wprowadzających ich w mindfulness. Jeśli należysz do takich osób, na pewno chętnie dowiesz się jak zacząć medytować na co dzień, włączając praktykę w inne znajome i lubiane czynności. Medytacja nieformalna jest wszystkim tym, co regularnie powtarzasz, ale wykonywanym z uważnością. Możesz potraktować ją jako umilenie sobie danego momentu dzięki satysfakcji płynącej z poczucia, że udało Ci się skoncentrować na swoim umyśle i przeżyć coś bardziej świadomie niż zawsze.


Piękno krótkich momentów skupienia

Zapewne nigdy nie przyszło Ci do głowy, że możesz nazwać medytowaniem tak prozaiczne czynności jak mycie podłogi czy zmywanie naczyń. Jasne - nie wystarczy ich wykonanie bez zastanowienia, w natłoku myśli. Ale gdy wykażesz się odrobiną wysiłku, każdy etap sprzątania mieszkania możesz zamienić w unikalne doświadczenie ulgi i relaksacji umysłu. Kluczem do przeobrażenia tych zwykłych punktów w harmonogramie dnia w coś więcej jest wyostrzenie swoich zmysłów i świadomości. Spróbuj zwrócić uwagę na swoją obecność, opisać ją jakimiś przymiotnikami, poczuć otaczające Cię przedmioty każdą możliwą drogą - określić ich zapach, fakturę, kolory, kształty, może nawet smak? Oddychaj głęboko i odkryj, jaki jest w danej chwili rytm Twoich płuc. Nie słuchaj przez moment innych osób, niech to będzie spotkanie ze samym sobą. Zdaj sobie sprawę z tego, co omija Cię codziennie, gdy wyłączasz to skupienie.


Możesz medytować:

  • rozwieszając pranie na suszarce,
  • pakując zmywarkę,
  • biorąc prysznic,
  • odbywając spacer przez garaż do samochodu,
  • jedząc kolację,
  • czy segregując śmieci.


Chwila uważności w plenerze

Może jesteś wielbicielem rozgwieżdżonego nieba albo wysoko zarośniętych pól? Natura daje nam wiele wspaniałych okazji do porzucenia gonitwy myśli i poprawy koncentracji. Spróbuj zacząć przygodę z medytacją od liczenia gwiazd lub obserwacji ruchów zboża na wietrze - wakacyjne wyjazdy, nawet te krótkie, to idealny czas, żeby przekonać się, czy spodoba Ci się takie doświadczenie. Znajdź trochę wolnej przestrzeni, ułóż się wygodnie na ziemi w pozycji siedzącej lub leżącej i rozpocznij uważne śledzenie tego, co Cię otacza. Możesz również patrzeć na strumień wody, fale na morzu czy rytm tłumu widzianego zza szyby. To świetny sposób, aby odkryć, jakie otoczenie Cię relaksuje i, tym samym, w jakiej scenerii może łatwiej przychodzić Ci późniejsza, bardziej zaawansowana praktyka.


Praktyka dla ruchliwych

Jeśli wolisz relaksować się w ruchu, medytuj chodząc. Kinhin - praktyka w trakcie chodzenia, stosowana jest jako przerywnik między długimi sesjami medytacji na siedząco. Tak jak wstanie z krzesła pomaga nam pobudzić się w pracy, tego typu zmiana podtrzymuje koncentrację, kontrolę nad oddechem i obecność w medytacji. Możesz zaadaptować Kinhin do swoich potrzeb i zamiast decydować się na całą sesję mindfulness, po prostu wprowadzić element uważności w chodzeniu. A jeśli to za mało - może taneczny krok? 

Zainspiruj się medytacją Kundalini - praktyką odbywaną w tańcu, której celem jest porzucenie swojego ,,ja” i kompletne poddanie się wpływowi rytmu muzyki. Całość opiera się na uwalnianiu energii zgromadzonej wzdłuż kręgosłupa. Jeśli nie czujesz gotowości na praktykę formalną, włącz ulubiony utwór w domowym zaciszu i oddaj się jedynie ruchom swojego ciała. Może nawet odważysz się spróbować takiej formy skupienia w tłumie, podczas wyjścia do klubu?


Medytacja Kundalini - korzyści (źródło)


Taniec jest świetnym sposobem na rozładowanie napięcia w ciele, a wszystkie wymienione medytacje pomogą Ci pozbyć się niepokoju, poddenerowania i stresu z głowy. Żeby spróbować mindfulness, naprawdę nie potrzebujesz tygodniowego pobytu na odludziu, kadzideł oraz skomplikowanych pozycji ciała, o czym w poniższym filmiku przystępnie i ciekawie mówi Andy Puddicombe - pionier w dziedzinie dostępności narzędzi do mindfulness.

Źródła:

“Koan Meditation.” Won Dharma Center, www.wondharmacenter.org/koan-meditation/. 

“Tips for Finding Your Best Meditation Style.” Thrive Global, www.medium.com/thrive-global/beginning-your-meditation-journey-6f5457e2b27b/.

“Trataka Meditation: Still Eyes, Still Mind.” Live & Dare, www.liveanddare.com/trataka/.

“Trataka - medytacja nieruchomych oczu i nieruchomego umysłu.” Urban Yoga, www.urbanyoga.pl/d/58/trataka-medytacja-nieruchomych-oczu-i-nieruchomego-umyslu/.

“Laughter Meditation: 5 Healing Benefits and a 10-Minute Practice.” Chopra, www.chopra.com/articles/laughter-meditation-5-healing-benefits-and-a-10-minute-practice/.

“Stress relief from laughter? It's no joke.” Mayo Clinic, www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-relief/art-20044456/.

“The Unusual Meditations (You Never Heard Of).” Mind Cafe, www.medium.com/mind-cafe/the-unusual-meditations-you-never-heard-of-5121144417f3/.

“Kinhin Walking Meditation.” Yogapedia, www.yogapedia.com/definition/11160/kinhin-walking-meditation/.

“What Is Kundalini Meditation?” Verywell mind, www.verywellmind.com/what-is-kundalini-meditation-4688618/.


O autorze tekstu

Ania
Studentka III roku kognitywistyki na UW zafascynowana zdolnościami ludzkiego mózgu. W treściach przygotowywanych dla Mindy kładzie nacisk na rzetelność naukową. Bardzo chciałaby, aby więcej osób w Polsce zaczęło sięgać po profilaktykę zdrowia mentalnego. Kocha kino i niebanalne restauracje.

Zobacz także:

Nie oczekuj efektów, wyczekuj ich

Tylko regularna medytacja przynosi efekty. To jak z nauką każdej umiejętności. Poznaj Mindy, aplikację wspierającą Cię w tworzeniu zdrowego nawyku.

Poznaj aplikację Mindy