Tokio 2020 | Głowa na miarę złota

30 lipca 2021
AUTOR:
Maja

Igrzyska olimpijskie w Tokio są niezwykłe pod wieloma względami. Po raz pierwszy odbywają się pod znakiem zdrowia psychicznego sportowców. Wiadomo, że kondycja mentalna jest ważnym elementem treningu. Kiedy o medal walczą najlepsi z najlepszych to często psychika decyduje o tym, kto wygrywa. Trenując, zwyciężając i przegrywając - zawodnicy mierzą się z ogromną presją. Jak radzą sobie z rywalizacją na olimpiadzie?

Dwie pandemie w Japonii

Podczas Igrzysk w Tokio głośno jest o dwóch pandemiach - wirusa Covid-19 i problemów ze zdrowiem psychicznym. Z kraju kwitnącej wiśni płyną zatrważające statystyki na temat mentalnej kondycji mieszkańców. W październiku 2020 roku więcej Japończyków popełniło samobójstwo niż zmarło z powodu Covid-19 w ciągu siedmiu miesięcy pandemii. Igrzyska w stolicy Japonii przypominają nam o tym jak ważny jest temat zdrowia psychicznego.

Symbolicznym wydarzeniem Igrzysk wydaje się być zapalenie znicza olimpijskiego przez tenisistkę Naomi Osakę. Druga rakieta świata stała się ambasadorką w walce sportowców o nagłośnienie tematu zdrowia psychicznego, kiedy odmówiła udzielenia wywiadów prasowych podczas French Open pomimo grożących jej finansowych konsekwencji. Uzasadniając swoją decyzję na Twitterze napisała:

Często czuję, że ludzie nie mają żadnego poszanowania dla zdrowia psychicznego sportowców (...). W każdym razie, mam nadzieję, że ta znacząca kwota, którą będę musiała zapłacić w ramach kary, zostanie przekazana organizacji charytatywnej związanej ze zdrowiem psychicznym.

Naomi Osaka zapala znicz olimpijski (źródło zdjęcia)

Ikony sportu, uważane za symbole determinacji i pracowitości, nie boją się przełamać tabu i głośno mówić o piętnie jakie presja rywalizacji odciska na ich zdrowiu psychicznym. Sukces przestaje być równoznaczny z nadludzkim wysiłkiem i przekraczaniem granic wytrzymałości. Wielu zaczyna stawiać zdrowie ponad osiągnięciami i do tego samego zachęca swoich fanów. Taka zmiana postrzegania sukcesu i psychiki wszystkim nam wyjdzie na dobre.

Zdrowie psychiczne to zdrowie - kropka

Raven Saunders, amerykańska lekkoatletka, która dorastając zmagała się z depresją twierdzi, że sportowcy, którzy rezygnują z rywalizacji częściej robią to z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym niż fizycznym. W wywiadzie udzielonym Forbes’owi mówi, że nauczyła się priorytetyzować swoje zdrowie psychiczne, nawet jeśli niektórym wciąż może wydawać się to niekonwencjonalne. Dotychczasowa rywalizacja w Tokio dostarczyła nam przykładów potwierdzających tezę Saunders.

Z udziału w Olimpiadzie w Tokio przed startem zrezygnowała amerykańska koszykarka, Liz Cambage. W oficjalnym komunikacie na Twitterze napisała, że codziennie zażywa leki łagodzące zaburzenia lękowe i musi zająć się swoją kondycją mentalną i fizyczną zanim przystąpi do zawodów o takiej randze. Przyznała, że wydarzenie tak stresujące jak Igrzyska bez wsparcia rodziny, przyjaciół i fanów na trybunach, przeraża ją do tego stopnia, że nie może jeść ani spać i ma ataki paniki.

Liz Cambage (źródło zdjęcia)


Cambage to nie jedyna reprezentantka, która wycofała się z udziału w Igrzyskach z powodu zdrowia psychicznego. Simone Biles, najbardziej utytułowana amerykańska gimnastyczka wszech czasów, mająca na koncie trzydzieści jeden medali olimpijskich i tytułów mistrzyni świata, ogłosiła, że nie będzie uczestniczyła w kolejnych etapach rywalizacji grupowej. Decyzję podjęła po nieudanym skoku, za który otrzymała najniższe noty w swojej karierze.

W odważnym i poruszającym wywiadzie powiedziała, że czuła się jakby na barkach nosiła ciężar świata - niewyobrażalna presja bycia jedną z najbardziej rozpoznawalnych zawodniczek połączona z braniem udziału w igrzyskach w czasie pandemii, bez wsparcia widowni, ją przerosła.

Chciałam wziąć udział w tej olimpiadzie dla mnie, ale po przybyciu poczułam, że znowu robię to dla innych ludzi. Boli mnie, że w pewien sposób odebrano mi robienie tego co kocham, żeby zadowolić innych.

- wyznała Biles.

Simon Biles w Tokio (źródło zdjęcia)

Gwiazda sportu już wcześniej zmagała się z problemami ze zdrowiem psychicznym po tym jak stała się jedną z ofiar Larry’ego Nassar’a - lekarza, który wykorzystywał seksualnie gimnastyczki reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Zapytana o dalsze plany związane ze startami indywidualnymi podczas olimpiady przyznała, że chce skoncentrować się na swoim samopoczuciu, bo jej życie to nie tylko gimnastyka.

Dodała, że ma nadzieję, że rozmawianie o zdrowiu psychicznym, które dotąd w sporcie pozostawało tabu, będzie miało większe znaczenie niż zdobywanie kolejnych medali. - Nie jesteśmy tylko sportowcami. Jesteśmy też ludźmi i powinniśmy się na tym skupić - powiedziała. - Uważam, że dbanie o zdrowie psychiczne pokazuje moją siłę jako sportowca.

Gimnastyczkę za pośrednictwem social media wsparły znane koleżanki i koledzy po fachu, m.in. Aly Raisman, Katelyn Ohashi, Manny Pacquiao i Max Whitlock.



Decyzja Biles zasmuciła Michael’a Phelps'a, najbardziej utytułowanego Olimpijczyka i zdobywcę dwudziestu trzech złotych medali, który powiedział, że na widok rezygnującej Biles kraja mu się serce. Przyznał jednak, że podczas swojej kariery również zmagał się z problemami ze zdrowiem psychicznym - depresją, zaburzeniami lękowymi i myślami samobójczymi. Wyraził nadzieję, że zachowanie zawodniczki zainspiruje innych i zapoczątkuje ruch wykraczający poza olimpijską arenę.

Medytacja - sposób sportowców na radzenie sobie z presją

Lata poświęceń i przygotowań. Miliony par oczu obserwujących każdy ruch. Od jednego startu może zależeć cała ich kariera. Jak zawodnicy radzą sobie z presją i ogromnym stresem, jaki towarzyszy rywalizacji na olimpiadzie? Czy istnieje rozwiązanie, które może pomóc im zredukować obciążenie psychiczne?

Popularność zyskują medytacja i ćwiczenia oddechowe. Adam Peaty, zdobywca pierwszego złotego medalu Wielkiej Brytanii tegorocznych igrzysk, regularnie medytuje od kilku lat. Bierze też udział w kampaniach promujących dbanie o zdrowie psychiczne i zachęca do tego przede wszystkim mężczyzn.

Adam Peaty w Tokio po wygranej (źródło zdjęcia)

Medytuje również amerykańska pływaczka, Simone Manuel. - Myślę, że to pomogło mi trochę w nie koncentrowaniu się na tym co robią inni (...), tylko skupianiu się na tym, co ważne dla mnie - powiedziała.

CJ Ujah, sprinterowi z Wielkiej Brytanii, na poprzedniej olimpiadzie zabrakło 0.01 sekundy, żeby wziąć udział w finale. Ma nadzieję, że regularna medytacja pozwoli mu zdobyć złoto w Tokio. Ale medytację stosuje nie tylko dla osiągania sportowych szczytów. - W czasie Covidu orientujesz się, że są ważniejsze rzeczy, jak rodzina i przyjaciele. Ludzie cierpią, umierają. Więc myślę, że to współczucie popchnęło mnie ku medytacji i zorientowaniu się, co ma znaczenie - wyznał. - Chcę być w kontakcie z prawdziwym światem.

Co daje medytacja? Sportowcom i nie tylko

Pozytywny wpływ medytacji na ciało i umysł został udowodniony naukowo. Korzyści z medytowania mogą czerpać nie tylko zawodnicy. 


Regularna praktyka pomaga redukować stres i poziom kortyzolu w organizmie (van der Zwan et al., 2015; Araujo et al., 2019; Heckenberg et al., 2018). Długotrwały stres jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego umiejętność radzenia sobie z presją powinna być ważna nie tylko dla sportowców.

Dodatkowo, medytacja ułatwia zasypianie i pomaga poprawić jakość snu (Horenstein et al., 2019; Xiao et al., 2019; Black et al., 2015). Sen jest niezwykle istotnym elementem regeneracji sportowców, ale ważny powinien być dla nas wszystkich. Niedobór snu wiąże się z licznymi zaburzeniami psychicznymi i fizycznymi, takimi jak depresja i nowotwory.

W końcu, medytacja pomaga również zwiększyć świadomość własnego ciała, regulować emocje i koncentrację oraz samoocenę (Hölzel et al., 2011). Dla sportowców to niezbędne umiejętności, które odgrywają kluczową rolę w czasie treningów, zawodów i po wygranej lub porażce. Pomocne są również w budowaniu relacji i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, dlatego wszyscy powinnyśmy dążyć do ich rozwijania. Więcej na temat korzyści z medytacji przeczytasz w innym poście na naszym blogu.

Pobierz aplikację Mindy i przekonaj się o działaniu medytacji na własnej skórze! Korzystaj z zawsze darmowych treści lub podczas testowego tygodnia dostępu Premium sprawdź setki godzin treści, które pomogą Ci ćwiczyć umysł, tak jak trenuje się mięśnie! :)

Źródła:

Araujo, R. V., Fernandes, A., Nery, I. S., Andrade, E., Nogueira, L. T., & Azevedo, F. (2019). Meditation effect on psychological stress level in women with breast cancer: a systematic review. Efeito da meditação no nível de estresse psicológico de mulheres com neoplasia mamária: revisão sistemática. Revista da Escola de Enfermagem da U S P, 53, e03529. https://doi.org/10.1590/S1980-220X2018031303529

Binner, A. (2020, May 31). How meditating fuels Simone Manuel's desire for greatness. Olympics. https://olympics.com/en/news/simone-manuel-meditating-gold-tokyo-2020

Black, D. S., O'Reilly, G. A., Olmstead, R., Breen, E. C., & Irwin, M. R. (2015). Mindfulness meditation and improvement in sleep quality and daytime impairment among older adults with sleep disturbances: a randomized clinical trial. JAMA internal medicine, 175(4), 494–501. https://doi.org/10.1001/jamainternmed.2014.8081

Gold, J. (2021, July 22). Raven Saunders Prioritizes Mental Health In Her Second Olympics. Forbes. https://www.forbes.com/sites/jessicagold/2021/07/22/raven-saunders-prioritizes-mental-health-in-her-second-olympics/

Heckenberg, R. A., Eddy, P., Kent, S., & Wright, B. J. (2018). Do workplace-based mindfulness meditation programs improve physiological indices of stress? A systematic review and meta-analysis. Journal of psychosomatic research, 114, 62–71. https://doi.org/10.1016/j.jpsychores.2018.09.010

Hölzel, B. K., Lazar, S. W., Gard, T., Schuman-Olivier, Z., Vago, D. R., & Ott, U. (2011). How Does Mindfulness Meditation Work? Proposing Mechanisms of Action From a Conceptual and Neural Perspective. Perspectives on psychological science : a journal of the Association for Psychological Science, 6(6), 537–559. https://doi.org/10.1177/1745691611419671

Ingle, S. (2021, July 28). Simone Biles pulls out of Olympics all-around gymnastics final to focus on mental health. The Guardian. https://www.theguardian.com/sport/2021/jul/28/simone-biles-withdraws-from-tokyo-olympics-all-around-gymnastics-final

Liz Cambage withdraws from Tokyo Olympics due to mental health concerns. (2021, July 20). Sky News. Retrieved July 28, 2021 from https://www.skysports.com/olympics/news/15234/12356890/liz-cambage-withdraws-from-tokyo-olympics-due-to-mental-health-concerns

Osaka, N. [@naomiosaka]. (2021, May 26). [Tweet]. Twitter. https://twitter.com/naomiosaka/status/1397665030015959040/photo/1

Ostlere, L. (2021, July 23). Tokyo 2020 Olympics: CJ Ujah on Zen Buddhism, Trayvon Bromell and how to right the wrongs of Rio. Independent. https://www.independent.co.uk/sport/olympics/cj-ujah-tokyo-2020-travyon-bromell-b1888296.html

Ronay, B. (2021, July 27). Simone Biles and Naomi Osaka highlight the 24-hour rolling hell of Big Sport. The Guardian. https://www.theguardian.com/sport/2021/jul/27/simone-biles-naomi-osaka-highlight-24-hour-rolling-hell-big-sport-tokyo-olympics

van der Zwan, J. E., de Vente, W., Huizink, A. C., Bögels, S. M., & de Bruin, E. I. (2015). Physical activity, mindfulness meditation, or heart rate variability biofeedback for stress reduction: a randomized controlled trial. Applied psychophysiology and biofeedback, 40(4), 257–268. https://doi.org/10.1007/s10484-015-9293-x

Wang, S., Wright, R., & Wakatsuki, Y. (2020, November 30). In Japan, more people died from suicide last month than from Covid in all of 2020. And women have been impacted most. CNN. https://edition.cnn.com/2020/11/28/asia/japan-suicide-women-covid-dst-intl-hnk/index.html

World Aquatics Championships: Adam Peaty meditating in bid to defend crown. (2019, July 21). BBC Sport. Retrieved July 28, 2021, from https://www.bbc.com/sport/swimming/49052792

Xiao, C., Mou, C., & Zhou, X. (2019). Nan fang yi ke da xue xue bao = Journal of Southern Medical University, 39(8), 998–1002. https://doi.org/10.12122/j.issn.1673-4254.2019.08.19


O autorze tekstu

Maja
Studentka psychologii. Najbardziej interesuje ją neuronauka. W swoich artykułach zawsze bazuje na rzetelnych źródłach i dowodach naukowych.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!