Randka z łóżkiem - o jakościowym odpoczynku

5 lutego 2022
AUTOR:
Julia

Odpoczywać wcale nie jest tak łatwo. Zwłaszcza teraz, kiedy żyjemy w świecie, który przede wszystkim zdaje się nagradzać pracę ponad nasze siły i niekończącą się produktywność. Boimy się odpaść, zostać w tyle, przegapić szansę na udane życie zawodowe lub prywatne. A może to właśnie odpoczynek jest dla nas szansą na lepsze samopoczucie i poprawę dobrostanu?

W ramach akcji “TYdzień randek” Mindy x Your Kaya zapraszamy Cię na wyjątkową randkę z łóżkiem. Niech to będzie czas tylko dla Ciebie - chwila relaksu, odprężenia i refleksji na temat jakości odpoczynku.

Na początek trochę o dobrym śnie

Często zapominamy o tym jak ważny jest sen, a przecież to tak duża część naszego życia! Kiedy śpimy, w naszym mózgu zachodzą istotne zmiany, które wpływają przede wszystkim na procesy pamięciowe i efektywne myślenie, a także następuje detoksykacja - mózg oczyszcza się z toksycznych i zbędnych substancji.

Dorosła osoba powinna spać w nocy od 7 do 9 godzin, ale oprócz przedziału czasowego, znacząca jest również jakość snu. Aby o nią zadbać, warto pamiętać o możliwie stałej porze zasypiania, a także odłożyć przed snem telefon, czy komputer. Dobrym pomysłem może również okazać się zgłębienie tematu relaksacji i medytacji. Wykonywane przed snem, pomogą Ci rozluźnić ciało, wyciszyć umysł i przygotować organizm do nocnego wypoczynku.

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

Oprócz snu, który jest podstawą zdrowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia, ważny jest również czas, który poświęcamy na świadomy odpoczynek. Taki, w którym możemy sobie pozwolić na szukanie spokoju i rozluźnienia. Wśród efektywnych sposobów na przywołanie psychofizycznego odprężenia wyróżnia się wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne. Wśród  korzyści płynących z relaksacji znajdziesz m.in.: złagodzenie napięć mięśni i napięć psychicznych, regenerację organizmu i psychiki, stabilizację reakcji emocjonalnych, czy nawet poprawę uwagi. Okazuje się więc, że taki świadomy odpoczynek niesie za sobą wiele cennych implikacji.

Co zrobić, aby zregenerować organizm?

Polecamy, aby pierwszym krokiem była mała refleksja. Pomyśl chwilę nad tym - co sprawia, że czujesz, że naprawdę odpoczywasz, że Twój organizm się regeneruje? Są takie czynności lub ćwiczenia? Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, nie przejmuj się - zaraz przedstawimy kilka propozycji. Jeśli masz taką rzecz - wspaniale! Pielęgnuj ją, zarezerwuj na nią trochę czasu w ciągu dnia. Możesz również przyjrzeć się naszym pomysłom, warto jest urozmaicać czas relaksacji. Proponowane rozwiązania nie wymagają specjalnych przygotowań, profesjonalnego sprzętu ani nawet wychodzenia z domu.

Gdy już wybierzesz coś dla siebie, zarezerwuj najlepsze miejsce na sofie lub w łóżku na małą randkę z odpoczynkiem. Czas, który będziesz mogła_mógł spędzić nie robiąc nic, choć tak naprawdę relaksując się i regenerując ciało i umysł. 

Sposoby na jakościową regenerację!


1. Wsłuchaj się w siebie

Odłóż wszelkie rozpraszacze, takie jak telefon, czy komputer i wsłuchaj się przez chwilę w to, co komunikuje Ci ciało. To z niego mogą płynąć najtrafniejsze wskazówki dotyczące tego, czego akurat potrzebujesz. Może się okazać, że dopiero teraz poczujesz napięcia w ciele, głód, albo nawet chęć sięgnięcia po dawno zapomnianą książkę. Kiedy już rozpoznasz w sobie, czego tak naprawdę potrzebujesz, aby się zregenerować, możesz zastanowić się nad tym, jak uważnie podejść do odpoczynku.


2. Bądź uważny_a na to co tu i teraz

Jedna czynność może przynieść zupełnie różne rezultaty i dać nam różne poczucie odpoczynku. Przykładowo - czytając książkę możemy cały czas odbiegać myślami do obowiązków, które jeszcze nas dziś czekają, albo do stresującej sytuacji, która miała miejsce w pracy. Próbujemy odpoczywać, ale nasza głowa jest zupełnie gdzie indziej, dalej pracuje na pełnych obrotach. Aby jak najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na regenerację, spróbuj zostawić wszystkie niepotrzebne w tym momencie myśli na później, bądź uporaj się z nimi zanim zaczniesz odpoczywać lub spisz je na kartce, aby nie zajmowały miejsca w Twoich myślach. Kiedy będziesz gotowa_y skup się na tym co dzieje się tu i teraz. Jeśli czytasz książkę - na tym co właśnie czytasz, jeśli bierzesz kąpiel - na temperaturze wody, na dźwiękach, na zapachach.


3. Medytacja

Jeśli uważność jest dla Ciebie czymś zupełnie nowym, albo nie przychodzi Ci z łatwością, warto spróbować medytacji. Znów - nie musi to być długa i skomplikowana medytacja nastawiona na spektakularne efekty. Nawet pięciominutowa może pomóc Ci ugruntować się w teraźniejszości. Technik medytacyjnych jest bardzo wiele, dlatego nawet jeśli jedna z nich nie będzie Ci pasować, jest szansa, że inna Ci się spodoba. Pomocne mogą być również nagrania, które znajdziesz w aplikacji Mindy. Przygotowane przez specjalistów treści przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i takich, które obszar ten znają i chcą zbadać go głębiej. Tym pierwszym szczególnie polecamy kurs Podstawy Mindfulness, a wszystkim - głęboką relaksację z sesją jogi nidry.


Proste ćwiczenia. Jak je wykonać?

1. Głębokie oddychanie przeponowe

Oddychanie przeponowe to prosta technika, która dotlenia organizm a także pomaga w uspokojeniu myśli i intensywnych emocji. Usiądź wygodnie i wyprostuj kręgosłup. Następnie połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Oddychaj głęboko i powoli. Weź oddech przez nos i policz w myślach do trzech. Wstrzymaj oddech i znów policz do trzech. A następnie zrób długi wydech ustami, licząc do sześciu. Ćwiczenie warto powtórzyć kilka razy, aż poczujesz odprężenie.


2. Joga nidra

Joga nidra jest świetnym przygotowaniem do snu. Najczęściej wykonuje się ją w pozycji leżącej. Dobrze poprowadzona prowadzi do zlikwidowania napięć w ciele i wprowadzenia stanu lekkości. Nie zamieścimy tu instrukcji, ale podzielimy się podpowiedzią, gdzie znaleźć nagranie, które przeprowadzi Cię przez tę niezwykłą praktykę i z pewnością sprawi, że proces zasypiania będzie wyjątkowo przyjemny i ciekawy. Jogę nidrę znajdziesz w Mindy eksplorując bibliotekę Relaks - kliknij w ikonkę z księżycem, która przeniesie Cię do wieczornej selekcji nagrań.


3. Skanowanie ciała

Skanowanie ciała to jedna z technik medytacyjnych. Polega na przenoszeniu uwagi z jednej części ciała na drugą. Połóż się wygodnie na plecach, rozluźnij ciało i zamknij oczy. Spokojnie i głęboko oddychaj przez około dwie minuty, we własnym tempie. Obserwuj, jak Twój brzuch porusza się kiedy oddychasz. Kiedy poczujesz, że Twoje ciało się odpręża, zacznij koncentrować się na poszczególnych jego częściach. Możesz zacząć od dołu - stopy, łydki, uda i tak dalej. Szczególną uwagę poświęć tym obszarom, w których odczuwasz napięcie lub ból. Daj sobie czas i poświęć na to ćwiczenie co najmniej 15 minut.


Życzymy wspaniałego odpoczynku!


Źródła:

Krzyżanowska, A., Krzyżanowski, A., (2013). Aktywna relaksacja formą redukcji stresu u dziecka w wieku przedszkolnym. Przegląd terapeutyczny, 9(10), 1-20. 

Marek, T. (2015).  Mózg i sen. Wszechświat, 116(1–3), 30-31.

Terelak, S. (2020). Czy możemy być „całodobowi”? Korzyści i zagrożenia płynące z funkcjonowania non stop. Zeszyty studenckiego ruchu naukowego uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, 29, 173-180.

O autorze tekstu

Julia
Skończyła psychologię społeczną na Uniwersytecie SWPS. Wierzy, że znajomość podstaw psychologii jest przydatna w niemal każdej przestrzeni życia i pomaga w rozumieniu samej/samego siebie oraz innych ludzi. Marzy o bardziej otwartym, tolerancyjnym i empatycznym świecie.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!