Jak zbudować zdrowe nawyki?

8 września 2022
AUTOR:
Julia

W ciemno możemy stwierdzić, że prawie każdy z nas chce coś zmienić. Chcemy zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, lepiej sypiać i zmniejszyć stres. Chcemy być kreatywniejsi i bardziej skuteczni w działaniu. Ale rozbieżność między naszym „chcę”, a „robię” jest całkiem spora. Przez to bardzo często obwiniamy się za „brak motywacji”, czy „lenistwo”. A co za tym idzie — pogarszamy swoje samopoczucie. Ale czy to na pewno jest nasza wina

W rzeczywistości to często nasze złe nastawienie do zmiany i brak odpowiednich narzędzi sprawia, że nie jesteśmy w stanie doprowadzić jej do skutku. Dla przykładu: wyobraź sobie, że składasz biurko według złej instrukcji — brakuje części i nic się nie zgadza. Poczuł(a)byś frustrację— prawda?  Ale nie obwiniał(a)byś siebie za brak powodzenia — tylko producenta, który podmienił instrukcję. W prawdziwym życiu powinniśmy postępować tak samo. Wspomóc naszą „motywację” odpowiednimi narzędziami, zamiast się obwiniać.

Bez względu na Twoją osobowość, przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, możesz wytrwać w postanowieniu. Właśnie dlatego dziś przedstawię Ci rozwiązania, które zaprojektowaliśmy w aplikacji Mindy, aby pomóc Ci w budowaniu i utrzymywaniu nawyku. 

Poczuj się jak analityk danych

Na początek kilka rozwiązań, dzięki którym możesz analizować swoje postępy. Wszystkie poniższe narzędzia znajdziesz, klikając w/na ikonę ludzika w prawym górnym rogu aplikacji.

  • Kalendarz aktywności i passa: W kalendarzu zaznaczone są wszystkie dni, w których odsłuchałeś/aś nagranie. Kontroluj częstotliwość wykonywania ćwiczeń i utrzymuj passę, która wskazuje liczbę kolejnych dni odsłuchiwania sesji pod rząd.
  • Poziom Mindy: Utrzymuj ten wskaźnik na wysokim poziomie, aby budować nawyk i widzieć efekty wykonywanych ćwiczeń w swoim życiu. Poziom Mindy wzrośnie za każdym razem, kiedy wykonasz ćwiczenie lub ukończysz program rozwojowy. A dni bez wykonanych sesji spowodują spadek wyniku.
  • Statystyki: Sprawdź, ile czasu spędziłeś/aś z Mindy w danym tygodniu, miesiącu, roku czy od początku korzystania z aplikacji.
  • Powiadomienia: Kliknij koło zębate w prawym górnym rogu aplikacji i ustaw sobie powiadomienie o dowolnej porze dnia. Aplikacja codziennie wyśle Ci push notyfikację przypominającą o wykonaniu ćwiczenia. Pomocne, prawda?

 

W grupie raźniej

Znajdź osobę lub kilka osób, z którymi będziecie wdrażać zdrowy nawyk. Dzielcie się swoimi postępami i motywujcie się nawzajem. Możecie robić to bezpośrednio w aplikacji Mindy! Pomocny będzie Ekran Znajomi, który znajdziesz​, klikając ikonę pucharu w prawym górnym rogu aplikacji. Zaproś do swojej sieci, kogo tylko chcesz! Podglądajcie swoją aktywność i regularność odsłuchiwania sesji. Albo weźcie udział w tym samym wyzwaniu i spróbujcie wytrwać w nim razem.

Budowanie nawyku w aplikacji Mindy

A jeżeli Twój pracodawca wykupił firmowy dostęp do Mindy, Ekran Znajomi możesz zamienić na Ekran Firmowy. Sprawdź, kto był dzisiaj aktywny i podglądaj postępy kolegów i koleżanek z pracy. Motywujcie się nawzajem!

Zdrowie psychiczne jest ważne i warto dbać o dobre nawyki w tym obszarze. Jeśli dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z Mindy, to mamy nadzieję, że te narzędzia będą Ci pomocne. A korzystanie z aplikacji stanie się nowym zdrowym nawykiem, który wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie i pozwoli zrozumieć emocje. 

O autorze tekstu

Julia
Skończyła psychologię społeczną na Uniwersytecie SWPS. Wierzy, że znajomość podstaw psychologii jest przydatna w niemal każdej przestrzeni życia i pomaga w rozumieniu samej/samego siebie oraz innych ludzi. Marzy o bardziej otwartym, tolerancyjnym i empatycznym świecie.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!