Jak zbudować zdrowe nawyki?

8 września 2022
AUTOR:
Julia

W ciemno możemy stwierdzić, że prawie każdy z nas chce coś zmienić. Chcemy zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, lepiej sypiać i zmniejszyć stres. Chcemy być kreatywniejsi i bardziej skuteczni w działaniu. Ale rozbieżność między naszym „chcę”, a „robię” jest całkiem spora. Przez to bardzo często obwiniamy się za „brak motywacji” czy „lenistwo”. A co za tym idzie — pogarszamy swoje samopoczucie. Ale czy to na pewno jest nasza wina? A może jest wręcz przeciwnie?

Dlaczego wypracowanie zdrowego nawyku jest tak trudne?

W czym tkwi siła nawyku?

Jak wprowadzić zdrowy nawyk w codzienne życie?

Chcę zbudować zdrowy nawyk!

Co więc stoi na przeszkodzie?


Często to nasze złe nastawienie do zmiany i brak odpowiednich narzędzi sprawia, że nie jesteśmy w stanie doprowadzić jej do skutku. Na przykład: wyobraź sobie, że składasz biurko według złej instrukcji — brakuje części i nic się nie zgadza. Czujesz frustrację — prawda?  Ale nie obwiniasz siebie za brak powodzenia — tylko producenta, który podmienił instrukcję. W prawdziwym życiu powinniśmy postępować tak samo. Wspomóc naszą „motywację” odpowiednimi narzędziami, zamiast się obwiniać - to niezwykle ważne!

Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, możesz wytrwać w postanowieniu. Właśnie dlatego dziś przedstawiamy rozwiązania, które zaprojektowaliśmy w aplikacji Mindy, aby pomóc Ci w budowaniu i utrzymywaniu nawyku. 

Mindy - Aplikacja stworzona z myślą o budowaniu zdrowych nawyków

Nowe podejście do zdrowia psychicznego


Wiemy, jak wiele rzeczy wpływa na nasz ogólny stan zdrowia. Regularne ćwiczenia mają duże znaczenie dla naszego samopoczucia, jakość snu znacząco wpływa na nasz poziom energii, a przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia układ odpornościowy. Coraz bardziej jesteśmy również świadomi, jak istotne w tym wszystkim jest dbanie o zdrowie psychiczne. Kiedy zadbamy o dobrostan mentalny, zdecydowanie łatwiej będzie nam wprowadzać nowe nawyki również w innych obszarach życia.

W Mindy znajdziesz wiele nagrań, które znacznie Ci to ułatwią. Zatroszczysz się o swój umysł, polepszysz koncentrację, a także obniżysz poziom stresu.

Jak włączyć Mindy do swojego życia?

Z Mindy możesz zaczynać dzień - spróbuj włączyć nagrania w swoją poranną rutynę. Często wystarczy pięć minut, żeby poprawić sobie nastrój, odnaleźć motywację do działania i wejść w dzień z większą dawką dobrej energii.

A może wolisz zadbać o czas dla siebie przed pójściem spać? W Mindy znajdziesz wiele nagrań wspierających zdrowy sen. Jeśli będziesz wykonywać je regularnie, z pewnością zauważysz znaczącą poprawę jakości Twojego snu.

Kluczowa jest regularność i czas. Nowa czynność potrzebuje czasu, żeby stać się nawykiem. W Mindy dobrze o tym wiemy, dlatego opracowaliśmy kilka rozwiązań, dzięki którym stworzenie nawyku będzie łatwiejsze. Wszystkie poniższe narzędzia znajdziesz, klikając na ikonę ludzika w prawym górnym rogu aplikacji.

  • Kalendarz aktywności i passa: W kalendarzu zaznaczone są wszystkie dni, w których odsłuchałeś/aś nagranie. Kontroluj częstotliwość wykonywania ćwiczeń i utrzymuj passę, która wskazuje liczbę kolejnych dni odsłuchiwania sesji z rzędu.
  • Poziom Mindy: Utrzymuj ten wskaźnik na wysokim poziomie, aby budować nawyk i widzieć efekty wykonywanych ćwiczeń w swoim życiu. Poziom Mindy wzrośnie za każdym razem, kiedy wykonasz ćwiczenie lub ukończysz program rozwojowy. Dni bez wykonanych sesji spowodują spadek wyniku.
  • Statystyki: Sprawdź, ile czasu spędziłeś/aś z Mindy w danym tygodniu, miesiącu, roku czy od początku korzystania z aplikacji.
  • Powiadomienia: Kliknij koło zębate w prawym górnym rogu aplikacji i ustaw sobie powiadomienie o dowolnej porze dnia. Aplikacja codziennie wyśle Ci push notyfikację przypominającą o wykonaniu ćwiczenia. Pomocne, prawda?

W grupie raźniej

Znajdź osobę lub kilka osób, z którymi będziecie wdrażać zdrowy nawyk. Dzielcie się swoimi postępami i motywujcie się nawzajem. Możecie robić to bezpośrednio w aplikacji Mindy! Pomocny będzie Ekran Znajomi, który znajdziesz​, klikając ikonę pucharu w prawym górnym rogu aplikacji. Zaproś do swojej sieci, kogo tylko chcesz! Podglądajcie swoją aktywność i regularność odsłuchiwania sesji. Albo weźcie udział w tym samym wyzwaniu i spróbujcie wytrwać w nim razem.

Budowanie nawyku w aplikacji Mindy

Budowanie nawyku w aplikacji Mindy

A jeżeli Twój pracodawca wykupił firmowy dostęp do Mindy, Ekran Znajomi możesz zamienić na Ekran Firmowy. Sprawdź, kto był dzisiaj aktywny i podglądaj postępy kolegów i koleżanek z pracy. Motywujcie się nawzajem!

Zdrowie psychiczne jest ważne i warto dbać o dobre nawyki w tym obszarze. Jeśli dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z Mindy, mamy nadzieję, że opisane wyżej narzędzia okażą się pomocne. A korzystanie z aplikacji stanie się nowym zdrowym nawykiem, który wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie. 

O autorze tekstu

Julia
Skończyła psychologię społeczną na Uniwersytecie SWPS. Wierzy, że znajomość podstaw psychologii jest przydatna w niemal każdej przestrzeni życia i pomaga w rozumieniu samej/samego siebie oraz innych ludzi. Marzy o bardziej otwartym, tolerancyjnym i empatycznym świecie.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!