Aplikacja do medytacji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

23 marca 2021

Autor:

Mindfulness to temat coraz bardziej rozwijający się w Polsce. Świadomość dbania o zdrowie mentalne zwiększyła trudna sytuacja pandemii. Szukamy rozwiązań: na problemy ze snem, radzenie sobie ze stresem, wyzwaniami w pracy. Firmy wprowadzają benefity dla zdrowia psychicznego i ten trend widać wyraźnie. Coraz więcej narzędzi dostępnych jest zdalnie, między innymi poprzez aplikację. Zgodnie z założeniem: nie oczekuj, a bądź ciekawy efektów, istotna jest profilaktyka i regularne praktyki. Jak wybrać dobrą aplikację, która zadba o nasz dobrostan? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie funkcji i cech, na które warto zwrócić uwagę przeglądając te dostępne na rynku.


Wszystko rozumiem

Medytacja powinna wyciszać myśli, pomagać się skupić i zrozumieć emocje. Dlatego tak ważne jest, aby każda praktyka była zrozumiała. W ten sposób w pełni skupisz się na głosie lektora, nad intencją i techniką. Unikniesz możliwej frustracji lub dyskomfortu wynikającego z niezrozumienia pojedynczych słów. Jeśli Twoim ojczystym językiem jest polski, zdecydowanie wybierz aplikację do medytacji po polsku.

Słucham z przyjemnością

Głosy niektórych lektorów mogą podobać się bardziej lub mniej. Tak samo jak podczas filmu, serialu - lektor ma wpływ na odbiór całego filmu. W aplikacji do medytacji to głos jest z Tobą podczas praktyki, prowadzi przez nią, ma wpływ na zmniejszenie stresu. Niezwykle istotna jest więc możliwość wyboru lektora, z którym będziesz medytować. Przyjemny głos uspokoi Twoje emocje, wyciszy umysł, a wieczorem pomoże w głębokim śnie. Najczęstszą praktyką jest przygotowywanie medytacji z dwoma głosami: żeńskim i męskim.

Wybór lektora w aplikacji Headspace

Porządek i harmonia

Zanim wybierzesz aplikację do medytacji i zdecydujesz się na jej subskrypcję, sprawdź, jakie treści ona oferuje. Czy są to praktyki przygotowane przez certyfikowanych trenerów i ekspertów? Zwróć uwagę na dostępne kursy, kategorie medytacji oraz ich różnorodność. Warto zastanowić się także, jaki jest Twój cel medytacji i czy w aplikacji znajdują się treści odpowiadające tym potrzebom. Pamiętaj, że jakość kursów i pojedynczych sesji ma wpływ na Twój umysł i skuteczność medytowania. 

Długość dźwięku.. niekoniecznie samotności ;)

Jeśli chcesz zauważyć efekty medytacji, najważniejsza jest regularność. Wszyscy wiemy, że wygospodarowaniem czasu bywa różnie, dlatego też aplikacja do medytacji powinna dawać opcję wyboru różnych długości. Nie zawsze musisz poświęcać na praktykę 15 minut, czasem w zabieganym dniu dobrze jest znaleźć na medytację chociaż 3 minuty. Zwróć na to uwagę podczas wyboru aplikacji.

Aplikacja jak się patrzy

Włączając wybraną aplikację do medytacji powinno Ci towarzyszyć uczucie spokoju, harmonii. Zwróć uwagę na to, czy korzysta Ci się z niej przyjemnie, czy ilość treści jest odpowiednia, a grafiki i kolorystyka są spójne. Podczas medytowania z aplikacją jest to bardzo ważne. Zdecydowanie nie powinny rozpraszać Cię żadne reklamy, agresywne okienka i głośne melodie. Zadbaj o swój spokój. Wybierz aplikację, która już przed włączeniem medytacji daje Ci poczucie wyciszenia, komfortu.

Aplikacja Mindy - widok kursu Podstawy Medytacji

Wiem więcej. Przewodnik dla początkujących, blog

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z medytacją, szukaj informacji, które pomogą Ci zrozumieć sens tej praktyki i będą wspierać Cię w wyborze właściwego kursu. Często właśnie aplikacje mindfulness przygotowują nie tylko praktyki medytacji, ale także poszerzają wiedzę w tym obszarze poprzez krótki przewodnik dla początkujących, blog lub inne zakładki.

Medytacja to zdrowy nawyk

Tak jak wiele innych praktyk, medytacja daje najlepsze rezultaty dzięki regularności i systematyczności. Kluczem jest w tym przypadku wypracowanie sobie zdrowego nawyku. Aplikacja do medytacji, podobnie jak np. do nauki języka, także może angażować i wspierać w wypracowywaniu regularnej, codziennej praktyki. Jednym z narzędzi mobilizujących do tego jest tzw. streak, czyli wskaźnik liczby dni z rzędu, w których medytowaliśmy. Aktywność tę widać także w kalendarzu w aplikacji, co ułatwia kontrolowanie systematyczności.

Aplikacja do medytacji - którą wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji mindfulness. Najbardziej znane i popularne są te w języku angielskim. W Polsce ta świadomość dopiero się rozwija, więc wybór nie jest tak szeroki, w internecie można też znaleźć medytacje prowadzone, muzykę relaksacyjną, dźwięku natury. Dobrze jednak mieć to w jednym miejscu, pozwoli nam to na uniknięcie rozpraszaczy, szukania. Skąd wiedzieć, że "trenujemy" poprawnie? Nie każdy przecież “instruktor” mindfulness tak naprawdę jest specjalistą w tej dziedzinie. Początek poszukiwań może być trudnym etapem. Szkoda byłoby, gdyby zniechęciła nas niska jakość nagrań, nieprofesjonalny dźwięk czy same słyszane treści.

Skorzystaj z powyższych rad i wybierz Twoje ulubione miejsce w internecie z medytacjami, biblioteką dźwięków i certyfikowanymi trenerami, którzy zadbają o Twoje zdrowie mentalne.

O autorze tekstu

Zobacz także:

Nie oczekuj efektów, wyczekuj ich

Tylko regularna medytacja przynosi efekty. To jak z nauką każdej umiejętności. Poznaj Mindy, aplikację wspierającą Cię w tworzeniu zdrowego nawyku.

Poznaj aplikację Mindy