Początki medytacji - przygoda z Mindy

23 czerwca 2021
AUTOR:
Dorota

Najtrudniejsze w rozpoczęciu nowej rzeczy jest podjęcie próby wykonania danej aktywności. Wynika to z wielu czynników, najczęściej ze strachu, niepewności, obawy, że ta nowa rzecz niczego nie zmieni. Być może podobnie myślisz o medytacji? Skoro czytasz ten tekst, już możesz sobie pogratulować! Pierwszy krok za Tobą. Ale co dalej?

Dopiero zaczynam medytować – czego i gdzie szukać?

Jak zacząć przygodę z medytacją?

Wiele osób podejmujących się medytacji często trafia na ten sam problem – nie wie, od czego zacząć. Nie wiadomo, gdzie szukać informacji o tym, czym jest medytacja, jakie przynosi korzyści oraz czy w ogóle medytacja jest dla nich.

Jednym z powodów powstania aplikacji Mindy była nie tylko odpowiedź na pytanie “jak i gdzie zacząć?”, ale także zebranie wszystkich potrzebnych treści w jednym miejscu. Wprowadzenie do świata medytacji tak intuicyjnie i prosto, jak to tylko możliwe. Specjalnie dla osób, które chcą, ale nie wiedzą, jak zacząć. Mindy nie tylko pomaga stawiać pierwsze kroki, ale też pomaga budować zdrowy nawyk medytacji.

Czas zacząć - przewodnik po Mindy

Intuicyjna aplikacja dla każdego


Po założeniu konta w aplikacji Mindy zauważysz, że podzielona jest ona na cztery ekrany - Ekran główny, Mindfulness, Rozwój oraz Sen i relaks. Co znajdziesz na każdym z nich?

1. Ekran główny - specjalna selekcja Mindy
Sprawdź, co wybraliśmy dla Ciebie na dziś. Medytacja dnia, tematyczne kolekcje, a także programy, które czekają na kontynuację - to wszystko znajdziesz tutaj.


2. Mindfulness
To obszerny katalog medytacji tematycznych, praktyk uważności, ćwiczeń oddechowych, a także muzyki i dźwięków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kolekcja Programy uważności to ułożone przez specjalistów kursy, które krok po kroku prowadzą przez szersze zagadnienie. Siedmiodniowy program ,,Mindfulness - wprowadzenie" to świetny początek dla stawiających pierwsze kroki w świecie medytacji. Osobom preferującym dłuższe programy polecamy 8-tygodniowy program ,,Podstawy Mindfulness". Struktura programu pomaga utrzymać regularność, pielęgnować zdrowy nawyk i stopniowo zwiększać poziom zaawansowania w opracowanym przez specjalistów tempie.

Kurs wprowadzający do mindfulness


Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z medytacją przygotowana została kolekcja Dla początkujących. To, oprócz programów uważności, najlepsze miejsce, żeby zacząć medytować. Osoby bardziej doświadczone i zagłębione w temat medytacji z pewnością znajdą coś dla siebie w kolekcji Zaawansowane praktyki. Kolekcja Medytacje z intencją to tematyczne medytacje prowadzone ze wstępem. Z kolei w kolekcji Medytacje bez wstępu można znaleźć bardziej uniwersalne techniki medytacji bez nadanej intencji. Masz mało czasu, ale jednocześnie zależy Ci na utrzymaniu regularności? Zajrzyj do kolekcji Dla zabieganych, gdzie znajdziesz krótkie 5-minutowe praktyki.

Ekran Mindfulness to między innymi:

 • Praktyka ukojenia lęku
 • Medytacja dla kreatywności
 • Praktyka akceptacji ciała
 • Ćwiczenie wdzięczności
 • Uważność w trudnej sytuacji
 • Oddech 4-7-8 na wyciszenie
 • oraz setki innych praktyk

3. Rozwój
W Mindy wiemy, jak ważne jest kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego. Podstawy wiedzy psychologicznej, ćwiczenia rozwojowe czy testy psychologiczne do samodzielnego wykonania to ważne uzupełnienie praktyki mindfulness. Dlatego we współpracy z ekspertami — psychologami, psychoterapeutami, coachami, przygotowaliśmy szeroką bibliotekę treści wspierających samodzielny rozwój mentalny.

Ekran rozwój to między innymi:

 • Praktyka ukojenia lęku
 • Kiedy wewnętrzny krytyk nie daje spokoju
 • Mniej prokrastynacji — mniej stresu
 • Rozwiń poczucie wpływu
 • Praca z wewnętrznym dzieckiem
 • Test na bezsenność (AIS)
 • oraz setki innych treści

Oferta programów (kursów) w Mindy


4. Sen i relaks
To miejsce, w którym znajdziesz wyciszenie i ukojenie, szczególnie przed snem. Nagrania, które pomogą Ci uspokoić gonitwę myśli, poradzić sobie z bezsennością, zrelaksować ciało i umysł. Niespodzianką są odprężające czytanki na sen, w których możesz usłyszeć dobrze znane i uwielbiane głosy (m.in. Piotr Fronczewski, Krystyna Czubówna).

Ekran Sen i relaks to między innymi:

 • Kompleksowy program na bezsenność
 • Trening Jacobsona
 • Trening Shultza
 • Skanowanie ciała
 • Znane głosy (m.in. Piotr Fronczewski, Krystyna Czubówna) w bajkowych opowieściach na sen
 • i wiele, wiele więcej

Medytacja w odpowiedzi na Twoje potrzeby

Jak medytować? Możliwości jest wiele.


Najpierw warto zadać sobie takie pytanie - Dlaczego właściwie chcę rozpocząć praktykę medytacji? To bardzo ważne, aby zrozumieć motywację, która Cię napędza. Łatwiej jest wtedy utrzymać regularność i rozwijać się w danym obszarze.

Medytacja przynosi wiele korzyści, o których możesz przeczytać w tym artykule. Sprawdź, które z nich są dla Ciebie szczególnie istotne. Może zależy Ci na tym, żeby odnaleźć wewnętrzny spokój w codziennym życiu? Albo chcesz poprawić zdolność koncentracji? Lepsza koncentracja i spokój umysłu to główne rezultaty, które przynosi regularna praktyka. Po pewnym czasie możesz zauważyć również złagodzenie napięcia psychicznego, większą odporność na stres czy nawet poprawę pamięci.

Kiedy i gdzie medytować?

Jeśli wydawało Ci się, że nauka medytacji wymaga specjalnego przygotowania, tajemnej wiedzy czy specjalistycznego sprzętu... nic bardziej mylnego. Możesz medytować o każdej porze, będąc wyłącznie ze sobą. Oczywiście na początku może to być dość trudne, dlatego szczególnie polecamy opracowane przez specjalistów medytacje prowadzone dostępne Mindy. Wystarczy naładowany telefon — po prostu odtwarzasz nagranie, pozwalając się prowadzić.

Czy trzeba siedzieć w pozycji lotosu?

Jaki jest najlepszy czas medytacji? Tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Najważniejsza jest regularna praktyka. Wcale nie trzeba długo medytować. Lepsza jest krótka, prosta medytacja wykonywana częściej niż długa wykonywana sporadycznie. Na początku dłuższe praktyki mogą być wyzwaniem, warto więc zacząć od krótszych, a później stopniowo wydłużać ich czas.

W jakiej pozycji medytować? W takiej, jaka jest dla Ciebie najwygodniejsza! Oczywiście, możesz sprawdzić, co daje Ci siedzenie w pozycji lotosu, jednak medytować możesz, siedząc wygodnie w fotelu, leżąc na łóżku czy nawet na stojąco, podczas wykonywania codziennych czynności.

Co jeśli medytacja ,,nie wychodzi" od razu?

Niepotrzebne myśli w trakcie medytacji, brak skupienia - czy to normalne?


Jeśli masz przekonanie, że już przy pierwszej, trzeciej, a nawet dziesiątej praktyce medytacji, Twoja głowa będzie zupełnie wyciszona, a natłok myśli nie będzie się pojawiać, nic dziwnego, że możesz się łatwo zniechęcić. Medytacja wymaga praktyki i potrzebuje czasu. Z każdym kolejnym razem skupienie uwagi będzie przychodziło z większą łatwością, ale pamiętaj, że nawet na zaawansowanym etapie będą takie dni, kiedy po prostu będziesz bardziej rozproszony/a.


Pozwól sobie na "nieidealną" praktykę.

W medytacji ważne jest, aby dać sobie przestrzeń na niedoskonałości i pojawiające się trudności. To normalne, że czasem pojawia się gonitwa myśli, że czasem trudniej jest się skupić. Ważne, żeby się nie poddawać i powracać do praktyki nawet jeśli nie przychodzi Ci to z największą łatwością. Rodzajów medytacji i technik medytacyjnych jest wiele; pomocne będzie znalezienie takich, które będą najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom. Ponadto odpowiednia medytacja prowadzona pomoże Ci poradzić sobie z pojawiającymi się trudnościami. Komunikaty prowadzące, takie jak: zamknij oczy, przyjmij pozycję, w której będzie Ci najwygodniej, skup się na swoim ciele, licz oddechy, poświęć chwilę na rozpoznanie swoich emocji, pomogą nawigować przez praktykę.

Pamiętaj, że praktyka medytacji jest dla Ciebie, nie odwrotnie. To Ty masz z niej czerpać korzyści.

Ok, początek już za mną! Co dalej?

Czy medytacja stanie się Twoim nawykiem?

Prawdopodobnie niebawem zaczniesz zauważać pierwsze zmiany. Być może łatwiej będzie Ci pracować ze swoimi emocjami. Może zauważysz, że natrętne myśli pojawiają się w Twojej głowie coraz rzadziej. Pielęgnuj to. Obserwuj, co daje Ci regularna medytacja. Zauważaj, które techniki medytacji działają u Ciebie najlepiej. Mamy nadzieję, że korzystanie z aplikacji Mindy przyniesie Ci wiele pozytywnych efektów. Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące działania aplikacji albo materiałów znajdując się w Mindy – napisz do nas na adres contact@mindyapp.com. Chętnie posłuchamy Twojej opinii! :)

O autorze tekstu

Dorota
Co-founder & CMO Activy i Mindy - zawsze w pełni zaangażowana i oferująca nowe pomysły. Lubi różnorodność, której chce dostarczać czytelnikom Mindy, przedstawiając im wielokierunkową wiedzę.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!