Początki medytacji - przygoda z Mindy

23 czerwca 2021
AUTOR:

Najtrudniejsze w rozpoczęciu przygody z nową rzeczą jest podjęcie próby wykonania danej aktywności. Wynika to z wielu czynników, ale przede wszystkim ze strachu, niepewności czy po prostu poczucia, że ta nowa rzecz może niczego nie zmienić. I skoro czytasz ten tekst, już możesz sobie pogratulować! Twój pierwszy krok za Tobą. Co dalej?


Dopiero zaczynam medytować – czego i gdzie szukać?

Wiele osób rozpoczynających medytację często trafia na ten sam problem – nie wie od czego zacząć. Nie wie gdzie szukać informacji, tak aby zrozumieć czym jest medytacja, jakie korzyści z niej wynikają oraz czy medytacja w ogóle jest czymś dla danej osoby.


Jednym z powodów powstania aplikacji Mindy była nie tylko odpowiedź na pytanie “jak i gdzie zacząć?”, ale także zebranie wszystkich potrzebnych treści w jednym miejscu. Przedstawienie medytacji tak prosto, jak się tylko da i ułatwienie poznania tego świata początkującym. Osobom, które chcą, ale nie wiedzą jak zacząć.


Czas rozpocząć Twoją przygodę - kursy mindfulness w Mindy

Po założeniu konta w aplikacji Mindy pierwszą sesją, którą masz szansę odsłuchać jest Sesja wprowadzająca do aplikacji. Najlepiej zacząć właśnie od niej, w szczególności, jeśli dopiero zaczynasz rozwijać się w obszarze mindfulness. Wyjaśni Ci ona czym jest sama aplikacja Mindy i jakie są pozytywne korzyści wynikające z praktykowania medytacji. A są nimi m.in.:

 • umiejętność uważnego słuchania;
 • łatwość wchodzenia w stan pełnego skupienia;
 • zrozumienie siebie – swoich potrzeb, emocji czy uczuć;
 • zrelaksowanie, łatwiejsze znoszenie codziennego stresu.


Następnym rekomendowanym krokiem jest rozpoczęcie Kursu Wprowadzającego. Został on przygotowany przez Martynę Papciak, certyfikowaną trenerkę Search Inside Yourself – programu rozwoju inteligencji emocjonalnej opartego na mindfulness, stworzonego w Google. Kurs trwa 7 dni i pozwoli Ci:

 • zrozumieć, czym jest medytacja;
 • dowiedzieć się, z jakich elementów się składa;
 • poznać kilka pierwszych technik medytacji.

Kurs Wprowadzający do treningu uważności


Każdy kolejny kurs rozpoczyna się od krótkiej sesji z teorią, która tłumaczy nad czym będziesz pracować w danym tygodniu. Każdy dzień składa się ze wstępu - intencji danej medytacji oraz samej sesji praktyki. Nad jedną praktyką będziesz się skupiać przez cały tydzień. Pozwoli Ci to wypracować zdrowy nawyk, a także pozwoli zrozumieć, czy taki rodzaj medytacji jest dla Ciebie.


Po ukończeniu Kursu Wprowadzającego dobrym pomysłem jest przejście przez Kurs Podstaw Mindfulness. Jest on oparty o metodę MBLC (Mindfulness Based Living Course). Składa się z 3 części i trwa sumarycznie 8 tygodni. 

Kurs Podstaw Mindfulness w aplikacji Mindy


Medytacja w odpowiedzi na Twoje potrzeby - biblioteka treści

Po ukończeniu kursów dobrym pomysłem jest rozpoczęcie eksploracji aplikacji Mindy. Możesz korzystać m.in. z Medytacji na dziś, która jest codzienną propozycją, pozwalającą w szybki sposób spróbować różnego rodzaju medytacji. Będąc na początku drogi sam wybór medytacji może być problematyczny, dlatego aplikacja robi to za Ciebie i dla Ciebie.


Kiedy już poczujesz się trochę pewniej, rozgość się w  Bibliotece. Znajdziesz w niej m.in.:

 • Medytacje tematyczne
 • dział Sen i Relaks
 • dział Muzyka i Dźwięki
 • Praktyki medytacji
 • oraz Podcasty.


W Bibliotece wybór należy do Ciebie. Medytacje w każdej kolekcji posortowane są po odpowiednich Tagach. Zaznaczenie odpowiedniego hasła pozwoli Ci w łatwiejszy sposób wybrać sesję, na którą masz ochotę w danym momencie. Wśród tagów znajdziesz m.in.:

 • sen
 • relaks
 • muzyka
 • medytacja o poranku
 • ASMR
 • Stres
 • czy Relacje.
Sprawdź bibliotekę treści w aplikacji Mindy


Praktyka i wiedza

Najważniejsza w medytacji jest regularność. Warto więc poznać medytację od strony teoretycznej. Merytoryczne treści znajdziesz w dziale Podcasty, w którym możesz zapoznać się m.in. z korzyściami płynącymi z medytacji od strony naukowej, a także posłuchać rozmów z ekspertami i osobami z różnych dziedzin, w których życiu obecna jest medytacja. Osoby spragnione wiedzy z obszaru psychologii znajdą również rozmowy i wypowiedzi praktykujących psychologów i psychoterapeutów – m.in. rozmowy z Anną Cyklińską psycholożkę prowadzącą platformę Psychoedu.


Kursy tematyczne

Kolejnym krokiem może być również rozpoczęcie swojej przygody z kursami tematycznymi. Skupiają się one na określonym obszarze emocji, czy uczuć. W aplikacji znajdziesz m.in. kurs dotyczący Relacji czy Samoświadomości, a także kurs Relaks oraz Stres. Korzystają one z technik, które udało Ci się poznać w Kursie Podstaw i rozwijają podany obszar.


Podążanie opisaną ścieżką powinno pomóc Ci uniknąć efektu przytłoczenia treściami dostępnymi w aplikacji. Nic dziwnego, zdecydowanie się na określoną medytację spośród dziesiątek godzin materiału może nie być takie proste. 


Mamy nadzieję, że korzystanie z aplikacji Mindy przyniesie Ci wiele pozytywnych efektów. Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące działania aplikacji, albo materiałów znajdując się w Mindy – napisz do nas na adres contact@mindyapp.com. Chętnie posłuchamy Twojej opinii! :)


O autorze tekstu

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!