Obudź się na wiosnę

26 marca 2022
AUTOR:
Natalia

Coraz częściej od razu po wstaniu z łóżka możemy zobaczyć promienie słońca. Temperatura na zewnątrz powoli wzrasta, a w parkach jest coraz więcej zieleni. Na spacerze słuchanie śpiewu ptaków nie jest już rzadkością, grube kurtki zamieniamy na cieńsze płaszcze, a wysokie, ciepłe buty stają się zbyt ciepłe. Nie da się tego ukryć - wiosnę czuć w powietrzu! Budzi się przyroda, a wraz z nią również my. To okazja do zainspirowania się i wejścia w kolejne zadania z nową energią, ale też ryzyko, że będzie towarzyszyć nam poczucie przytłoczenia, że wcale nie poczujemy przypływu energii, o którym wokół tyle się mówi. Jak więc znaleźć równowagę w tej sytuacji i działać w zgodzie ze sobą?

Czy tylko ja tak mam? Wiosenne przesilenie

Wydawałoby się, że wraz z początkiem wiosny będziemy mieli tyle siły, że moglibyśmy góry przenosić i obdzielić energią jeszcze innych. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak jest. Oczywiście, niektórzy rzeczywiście mogą zareagować w ten sposób i tryskać energią, ale połowa z nas odpowie na zmianę pory roku odwrotnie - lekkim osłabieniem, sennością, bólami głowy i wahaniami nastroju. Jeśli się z tym utożsamiasz, być może przechodzisz właśnie przesilenie wiosenne (oczywiście w każdej takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą i zrobić kontrolne badania!).

Według naukowców przesilenie wiosenne jest oznaką, że nasz organizm próbuje dojść do równowagi po zimie. Nic dziwnego, po kilku ,,ciemnych” miesiącach musimy przyzwyczaić się do dużej ilości dziennego światła i do wzrastających temperatur. Taki stan może utrzymywać się od 2 do 3 tygodni. Nie obwiniaj się, jeśli czujesz spadek formy! Potraktuj siebie wtedy z czułością, jedz pełnowartościowe posiłki, wysypiaj się, ,,poleniuchuj”. To chwilowe rozdrażnienie jest właśnie formą budzenia się, które też wymaga czasu, ale zdecydowanie jest warte zachodu!

Przesilenie wiosenne - co to?

Poczuj wiosnę na kilka sposobów 

Warto jednak wykorzystać okazje, które stwarza ta pora roku i poświęcić czas czynnościom pomagającym nam rozkwitnąć. Poniżej nasza subiektywna lista top 5 wiosennych aktywności i nawyków:

Ruch

Wiosna daje nam wyjątkowo dużo sposobności do aktywności fizycznej. Najważniejsze to znaleźć to, co naprawdę lubisz. Nie musisz biegać maratonów ani podnosić ciężarów, jeśli tego nie lubisz. Ruszaj się tak, jak masz ochotę i w sposób, który sprawia Ci przyjemność. Możesz tańczyć, zadbać o rozciągnięcie ciała, grać ze znajomymi w koszykówkę lub piłkę nożną, uprawiać jogę, pilates, pływać, kręcić hula-hop, grać w squasha albo wyjść na spacer. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia osoby pomiędzy 18 a 64 rokiem życia powinny wykonywać aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez 150–300 minut tygodniowo  lub 75–150 minut, gdy mowa o dużej intensywności. Wśród dzieci i młodzieży tego ruchu zaleca się jeszcze więcej - około 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. To nie tak dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że już energiczny spacer wlicza się w ten limit. Warto pamiętać, że podczas ruchu wydzielają się endorfiny - jest to więc szybki i skuteczny sposób na poprawę nastroju!

Pełnowartościowe posiłki

Wiosna to też idealny czas, aby zadbać o siebie od wewnątrz i dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin. W końcu przychodzi sezon na wiele owoców i warzyw, których nasz organizm nie uświadczał przez wiele miesięcy. Sezonowe wiosenne warzywa to między innymi natka pietruszki, rzodkiewka, sałata masłowa, szparagi, roszponka, fasola, kapusta włoska i czerwona, jarmuż, ziemniaki i burak ćwikłowy. Wśród owoców królują za to jabłka odmiany boiken i idared, agrest, rabarbar i w końcu… truskawki! To idealny moment, by nauczyć się nowego przepisu z wykorzystaniem części z powyższych składników lub czas na powrót do tych, których brakowało Ci od poprzedniej wiosny.

Spędzanie czasu z bliskimi

Jakościowy czas z osobami, które są dla nas ważne to jak najbardziej obszar istotny do zaopiekowania w każdym momencie roku - nie tylko teraz. Warto jednak potraktować budzenie się przyrody jako bodziec do sprawdzenia, co tam słychać w naszych relacjach i czy na pewno nie zaniedbaliśmy z różnych względów takiej, na której nam zależy. Możesz zrobić listę osób, które są Ci najbliższe i przeanalizować, czy spędzasz z tymi osobami tyle czasu, ile byś chciał/chciała. To może być okazja do wykonania telefonu czy spotkania w cztery oczy.

O co szczególnie dbać wiosną?

Życie w zgodzie ze słońcem

Są osoby zaliczane do rannych ptaszków, które wstają ze wschodem słońca przez cały rok i nie upatrują w tym żadnego specjalnego wysiłku. Jednak nie da się ukryć, że wielu z nas nie przychodzi to z łatwością w jesienne i zimowe dni. Pobudka, kiedy za oknem jest ciemno i zimno wydaje się trudniejsza niż ta w towarzystwie promieni słońca - a fakty mówią same za siebie, jako istoty ludzkie najlepiej funkcjonujemy, kiedy żyjemy zgodnie z naturą i światłem słonecznym, które naturalnie reguluje nasz organizm. Dobrze więc budzić się dość wcześnie i jak najszybciej po wstaniu ,,wystawiać się” na światło słoneczne chociaż przez kilka minut zamiast kierować twarz w stronę ekranu telefonu lub laptopa. Jak możemy przeczytać w książce autorstwa Lindy Geddes, ,,W pogoni za słońcem”, rytmy dobowe odpowiadają za nasze odruchy, zachowanie i procesy metaboliczne. W dorosłym życiu są one odpowiedzialne za temperaturę ciała, siłę fizyczną, prawidłową gospodarkę hormonalną, czy zdolność koncentracji. Co więcej, Geddes wspomina też, że na słońcu wydzielają się w naszych ciałach, tak jak przy aktywności fizycznej, endorfiny - jest więc to kolejny prosty sposób na wywołanie w nas pozytywnych odczuć!

Coś do posłuchania wiosną

I na końcu nie można zapomnieć o medytacji i relaksacji! Wiosną wokół pojawia się wiele bodźców i jak najbardziej warto z tego korzystać. Dobrze jednak umieć w pełni je docenić i zauważyć, a w tym z pewnością pomoże medytacja i relaksacja, która wzmacnia koncentrację i poprawia nastrój. W tym celu w Mindy stworzyliśmy specjalną wiosenną kolekcję. Z medytacjami wyciszysz natłok myśli, ćwiczenia oddechowe wspomogą Twoje ciało, muzyka przyda się na słonecznym spacerze, a ćwiczenia rozwojowe i autoterapeutyczne pobudzą obszar, który sam/sama wybierzesz. Jakim chcesz zaopiekować się tej wiosny? Może wybierzesz ćwiczenia na asertywność lub przyjrzyj się swoim relacjom? Trzymamy kciuki, żeby był to dla Ciebie owocny czas.

Wiosenna kolekcja w aplikacji MindyPamiętaj też, że choć wiosna kojarzy nam się ze zmianą, energią i ruchem, nie musisz przeżywać jej entuzjastycznie, podejmować się nowych wyzwań czy codziennie, gdy świeci słońce być szczęśliwym/szczęśliwą. Nie ma czegoś takiego jak niestosowne emocje!

Wykorzystane materiały:

Geddes, L., & Wojtasik, A. (2019). W pogoni za słońcem. Kraków: Insignis Media. 

https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nowe-zalecenia-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej/ 

O autorze tekstu

Natalia
Studentka psychologii i wielka miłośniczka oraz trenerka jogi. Prowadzenie zajęć pozwala jej łączyć pasję do wyrażania siebie poprzez ruch oraz daje możliwość pracy z ludźmi, co bardzo lubi. Dużo mówi, czyta, słucha, pisze, ogląda i niemal cały czas jest w ruchu.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!