“Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii”

5 lipca 2021
AUTOR:
Maja

Mózg to bezsprzecznie jeden z najbardziej skomplikowanych obiektów we wszechświecie. Organ ten jest bezustannie aktywny, a ewolucja zadbała o to, aby pozwalał nam jak najlepiej funkcjonować na Ziemi. Jeśli mózg kształtował się przez tysiące lat, aby dać nam jak największe szanse na przetrwanie to dlaczego coraz więcej osób zmaga się z problemami psychicznymi? Czy do wzrostu zachorowań przyczyniły się smartfony? Jakie ewolucyjne korzyści płynęły z depresji i czy chorowali na nią również nasi przodkowie?

Dane dotyczące chorujących na depresjęŹródło: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

Odpowiedzi na te pytania i więcej wiedzy na temat mechanizmów odpowiedzialnych za uzależniającą moc nowoczesnych technologii znajdziecie w książce “Wyloguj swój mózg.” To obowiązkowa pozycja nie tylko dla pasjonatów psychologii i literatury popularnonaukowej, ale wszystkich, którzy chcą świadomie korzystać z nowinek technologicznych dbając przy tym o swoje zdrowie psychiczne.

Paradoksalnie, chociaż obecny poziom zaawansowania technologicznego naszego społeczeństwa jest zasługą naszej neuroanatomii, ludzki mózg nie zdążył przystosować się do tempa współczesnego życia. W “Wyloguj swój mózg”, Anders Hansen, szwedzki psychiatra i badacz z prestiżowego Instytutu Karolinska w ciekawy i przystępny sposób objaśnia fizjologiczne i neurobiologiczne mechanizmy, które zapewniały naszym przodkom przetrwanie, a we współczesnym świecie przyczyniają się do globalnych problemów ze zdrowiem psychicznym. 

Hansen przeplata ekspercką wiedzę i odniesienia do badań naukowych z anegdotami z własnego życia i nawiązaniami do popkultury, obrazuje ewolucyjne mechanizmy barwnymi historyjkami, aby ułatwić ich zrozumienie. Przestrzega przed konsekwencjami nowoczesnego stylu życia i podkreśla, że jednym z jego najgroźniejszych następstw jest długotrwały stres, który może przyczynić się do rozwoju chorób psychicznych, takich jak depresja, i fizycznych, jak nowotwory.

Cytat z książki “Wyloguj swój mózg” Andersa Hansena (źródło zdjęcia)

Do negatywnych skutków długich godzin spędzonych przed ekranami należą również problemy ze snem i koncentracją, które wpływają na naszą produktywność i zdolność przyswajania informacji. Udowodniono, że telefon rozprasza nas nawet kiedy jest wyłączony - wystarczy, że znajduje się w zasięgu naszego wzroku (Ward et al., 2017). Oddziaływanie technologii na naszą uwagę sprawia, że interakcje z ludźmi w świecie realnym mogą wydawać nam się mniej satysfakcjonujące, kiedy pod ręką mamy telefon (Dwyer et al., 2018).

Odłóż smarfona!


Autor wspomina również, że ekrany mogą wpływać na nasz apetyt, jeśli wpatrujemy się w nie późno w nocy. Niebieskie światło pobudza i przygotowuje organizm do działania (przez zwiększenie wydzielania hormonów snu i stresu, melatoniny i kortyzolu), ale też stymuluje apetyt i magazynowanie tkanki tłuszczowej, za które odpowiedzialna jest grelina. Korzystanie ze smartfona wieczorem może skutkować problemami z zaśnięciem i chęcią sięgnięcia po nocną przekąskę.

Szczęśliwie, stres, trudności z zasypianiem i skupieniem to problemy, z którymi jesteśmy w stanie walczyć poprzez regularny trening uważności. W aplikacji Mindy znajdziesz 4-tygodniowy kurs Stres stworzony przez Piotra Jana Panasiuka, dzięki któremu zdobędziesz wiedzę na temat stresu i narzędzia pozwalające Ci radzić sobie z nim na co dzień. Równie skuteczny w walce ze stresem będzie kurs Relaks Darii Zaradkiewicz, który pozwoli Tobie zadbać o lepszy balans pomiędzy życiem zawodowym i odpoczynkiem. Dodatkowo, w Mindy znajdziesz dziesiątki medytacji poświęconych poprawie koncentracji i rozluźnieniu przed snem prowadzonych przez doświadczonych trenerów.

Sprawdź bibliotekę medytacji w aplikacji Mindy

Wypróbuj medytację “Odpoczynek po pracy” stworzoną przez certyfikowaną trenerkę mindfulness, Darię Zaradkiewicz. Nagranie znajdziesz na YouTube oraz w aplikacji Mindy w kursie Relaks.



Jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać działanie mózgu, obejrzyj TedTalk Hansen’a i przeczytaj jego najnowszą książkę “W zdrowym ciele zdrowy duch” o związku pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Zajrzyj również do działu Wiedza w bibliotece Mindy, aby wysłuchać rozmów na temat stresu i higieny snu z psycholożką Anną Cyklińską prowadzącą popularny profil psychoedukacyjny na Instagramie (@psychoedu). Annę usłyszysz również na naszym kanale Spotify.

Świadomość zagrożeń to pierwszy krok do zdrowszego stylu życia. Z pomocą Mindy już dziś zadbaj o to, aby strategie rekomendowane przez ekspertów stały się Twoim nawykiem. Powodzenia!


Bibliografia:


Dwyer, R. J., Kushlev, K., & Dunn E. W. (2018). Smartphone use undermines enjoyment of face-to-face social interactions. Journal of Experimental Social Psychology, 78, 233-239. https://doi.org/10.1016/j.jesp.2017.10.007.
Ward, A.,F., Duke, K., Ayelet, G., Maarten, W., Bos. (2017) Brain drain: The mere presence of one’s own smartphone reduces available cognitive capacity. Journal of the Association for Consumer Research, 2(2), 140-154. https://doi.org/10.1086/691462.
WHO. (2020, January 30). Depression. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

O autorze tekstu

Maja
Studentka psychologii. Najbardziej interesuje ją neuronauka. W swoich artykułach zawsze bazuje na rzetelnych źródłach i dowodach naukowych.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!