Medytacja to powrócenie do tego, co najistotniejsze. [Od społeczności Mindy]

19.04.2021

Moja przygoda z medytacją rozpoczęła się podczas studiów, kiedy goniony obowiązkami i terminami oraz przytłoczony ogromem informacji do pochłonięcia przed sesją egzaminacyjną, szukałem sposobu, aby po prostu odpocząć. Ciągłe skupienie, dorywcza praca, dodatkowe obowiązki oraz co raz to nowe projekty sprawiały, że moje szare komórki pracowały cały czas na najwyższych obrotach. Nie mogąc się odciąć od natłoku myśli, mój umysł analizował wszystko nawet w nocy – do tego stopnia, że zacząłem miewać problemy ze snem. Jak nietrudno się domyślić, w krótkim czasie mój organizm był całkowicie wyczerpany. 


Dzisiaj już wiem, że warto spełniać swoje marzenia, ale nie zapominając o tym, aby regularnie ładować swoją „baterię”. Jak w przypadku wielu osób w podobnej sytuacji, lekiem na całe zło okazała się medytacja oraz regularny odpoczynek.


Czym jest medytacja?


Jeżeli słowo „medytacja” wywołuje u Ciebie ambiwalentne odczucia, a twoim pierwszym skojarzeniem jest buddyjski mnich, jogin lub szamanizm, to pewnie znajdujesz się w tym samym punkcie co ja pięć lat temu. Mimo, że medytacja zawdzięcza dużo modlitwie i kultom religijnym, dzisiaj termin ten odnosi się przede wszystkim do zbioru praktyk, które polegają na świadomej pracy nad umysłem oraz sposobem postrzegania świata. Słowo medytacja wywodzi się z łacińskiego meditatio – określającego zbiór czynności skupionych na rozważaniach i namyśle. Dla mnie medytacja to sposób na odprężenie i powrócenie do tego, co najistotniejsze. To czym będzie dla ciebie, zależy od tego z jaką intencją (celem) zaczynasz. 


Jak zacząć medytować?


Każdy z nas może czerpać korzyści z medytowania. Zanim jednak zaczniesz, zatrzymaj się na moment i zastanów się, dlaczego w pierwszej kolejności pomyślałeś o medytacji. To banalne, ale jakże kluczowe pytanie pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego nurtu. Medytacja medytacji nie jest równa. Niezależnie od tego, czy jesteś tu ze względu na chęć poprawienia zdrowia fizycznego, pracę nad swoimi emocjami, kontemplację swojej wiary, pracę nad uważnością (tzw. Mindfulness) lub z innych względów, świadomość celu będzie stanowiła dla Ciebie punkt wyjścia w przyszłej przygodzie z medytacją.


Główną zaletą medytacji jest możliwość jej rozpoczęcia w każdym wieku z zerowym nakładem finansowym. Medytować możesz samotnie lub w grupie. Do medytacji będzie Ci potrzebne jedynie ciche i odizolowane miejsce. Zanim rozpoczniesz, zadbaj o swój komfort oraz wygodną pozycję. Nie musisz siedzieć w pozycji kwiatu lotosu, upewnij się jednak, że twoje plecy i kręgosłup są wyprostowane, a znajdujące się obok Ciebie meble, umożliwiają Tobie swobodny ruch. Jeżeli masz tylko ochotę, możesz również włączyć spokojną muzykę, wsłuchać się w szum drzew za oknem, skupić swoją uwagę na oddechu lub zwyczajnie siedzieć w ciszy – znajdź swój środek.


Jeżeli to Twoja pierwsza przygoda z medytacją, skorzystaj z Mindy, gdzie znajdziesz kursy, które nauczą Cię podstawowych technik i umiejętności do samodzielnego wykorzystania. W aplikacji jest ponad 300 godzin kursów przygotowanych przez certyfikowanych trenerów oraz praktyków. Dzięki temu cały proces będzie dla Ciebie łatwiejszy i przyjemniejszy. 


Mindy to również społeczność, z którą możesz próbować nowych rzeczy, dzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz wspólnie motywować się do codziennych ćwiczeń i medytacji. Zauważysz, że razem wszystko nagle staje się łatwiejsze.


Zobacz także:

Nie oczekuj efektów, wyczekuj ich

Tylko regularna medytacja przynosi efekty. To jak z nauką każdej umiejętności. Poznaj Mindy, aplikację wspierającą Cię w tworzeniu zdrowego nawyku.

Poznaj aplikację Mindy