Medytacja popularna jak Netflix

23 września 2021
AUTOR:
Maja

Pewnie znasz to uczucie, kiedy wieczorem, zmęczony_a siadasz przed telewizorem lub komputerem i zaczynasz przekopywać Netflixa w poszukiwaniu relaksującej rozrywki. A gdyby tak zamiast oscarowego dokumentu, który polecał Ci kolega albo kolejnego odcinka sitcomu obejrzeć serial o… medytacji?Od kilku miesięcy na platformie Netflix możemy znaleźć trzy serie animowanych filmów edukacyjnych o mindfulness stworzonych przez Headspace, jedną z najbardziej popularnych aplikacji do medytacji na świecie. Pierwsza seria stanowi wprowadzenie do medytacji, tematem drugiej jest sen, a trzecia jest interaktywna i dopasowuje ćwiczenie oddechowe lub medytację do Twojego nastroju i potrzeb. W każdym odcinku z serii znajdziesz krótkie wprowadzenie oraz jedno ćwiczenie, które możesz wykonać słuchając instrukcji narratora. Gwarantujemy, że po takim seansie poczujesz się zrelaksowany jak nigdy dotąd, skutkiem ubocznym może być… zaśnięcie. To jednak zupełnie naturalne i zdrowe! Więcej o śnie znajdziesz w artykule Ani.

Subskrypcja Netflixa nie jest niezbędna dla odprężenia się przed ekranem. Jeden z największych rywali Netflix’a, HBO Max, nie pozostawał długo w tyle i stworzył serial o medytacji we współpracy z inną aplikacją, która cieszy się ogromną popularnością - Calm. Każdy odcinek serii to relaksująca ciało i umysł opowieść, z poruszającym podkładem muzycznym, w której rolę narratora pełnią hollywoodzkie gwiazdy, jak Idris Elba, Nicole Kidman, Keanu Reeves czy Kate Winslet.

Skąd pomysł, żeby na platformie streamingowej znajdowały się nagrania ćwiczeń oddechowych i medytacyjnych? Serie Headspace i Calm mają istotną funkcję edukacyjną. Chociaż każdego dnia na świecie medytują miliony osób, wielu ludzi wciąż ma niewystarczającą wiedzę lub dostęp do środków, aby rozpocząć regularną praktykę. A twórcom Headspace i Calm, tak jak nam, zależy na tym, żeby jak najwięcej osób mogło dbać o swój dobrostan przy pomocy mindfulness!

Andy Puddicombe, założyciel Headspace, prowadzi medytację w odcinku jednego z najpopularniejszych programów rozrywkowych w USA - The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Mindfulness szturmem przejął zachodnie media. O medytacji za oceanem rozmawia się w najbardziej popularnych programach rozrywkowych i śniadaniowych, medytują znane osobistości, jak Oprah Winfrey, Arianna Huffington, David Lynch lub Jeff Weiner, a nawet całe kluby sportowe, jak na przykład Seattle Seahawks.

Arianna Huffington o medytacji (źródło zdjęcia) (źródło cytatu)

Fanów mindfulness i medytacji możemy znaleźć również w rodzimym show-biznesie i sporcie. Praktykują, między innymi, Agnieszka Maciąg, Iga Świątek, a także Krzysztof Gonciarz, który o medytacji wspomina w kilku filmikach na swoim kanale. Podobnie jak w Stanach, również w Polsce medytacja cieszy się powodzeniem wśród biznesmenów i przedsiębiorców, takich jak Michał Kiciński - współzałożyciel CD Projekt. Powoli trend przebija się także do mainstreamowych mediów.

Cytat Michała Kicińskiego (zdjęcie)
Iga Świątek w swoich wypowiedziach podkreśla znaczenie dbania o zdrowie psychiczne (zdjęcie)

Celebryci, znani sportowcy i odnoszący sukcesy przedsiębiorcy mają ze sobą coś wspólnego, poza pokaźnymi sumami na kontach bankowych. Bardzo cenią swój czas i nie trwonią go na czynności, z których nie płyną dla nich znaczące korzyści. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak praktyka mindfulness może być pomocna na co dzień? Zajrzyj do artykułu Basi na temat potwierdzonych naukowo korzyści płynących z praktyki mindfulness dla ciała i ducha.


Mindy - aplikacja do medytacji po polsku

Obejrzałeś kursy stworzone przez Headspace dla Netflixa i chciałbyś spróbować medytacji? A może dowiedziałeś się o mindfulness z innego źródła i szukasz sposobu na to, aby stać się bardziej uważnym na co dzień, lepiej radzić sobie ze stresem oraz trudnymi emocjami, zrelaksować się i poprawić sen? Zacznij budować nawyk medytacji z pomocą Mindy!


O autorze tekstu

Maja
Studentka psychologii. Najbardziej interesuje ją neuronauka. W swoich artykułach zawsze bazuje na rzetelnych źródłach i dowodach naukowych.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!